Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

STAN vyzvali ostatní strany k podpoře kandidatury Jiřího Drahoše

Velké politické strany jako ANO a ČSSD již oznámily, že nebudou navrhovat vlastního kandidáta na prezidenta a pravděpodobně ani žádného politicky nepodpoří. Hnutí Starostové a nezávislí jde ale jinou cestou a vyzvalo programově blízké strany, aby v boji o Pražský hrad podpořily kandidaturu Jiřího Drahoše.

„Jsme přesvědčeni, že proces společného postupu prozápadních stran má být zahájen právě v rámci nadcházejících prezidentských voleb. Jinak to bude další promarněná příležitost a slova o spolupráci pak zůstanou na úrovni prázdných klišé,“ vysvětlil rozhodnutí strany její předseda Petr Gazdík. S výzvou ke společnému postupu se STAN obrátili především na KDU-ČSL, TOP 09, občanské demokraty a Piráty. Důvody, proč Starostové vyzvali k podpoře zrovna Jiřího Drahoše vysvětlil předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský: „„Jako bývalý předseda Akademie věd s řadou mezinárodních úspěchů může jako jeden z mála kandidátů reálně porazit současnou hlavu státu.“

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek se domnívá, že jeho případné doporučení voliče stejně příliš neovlivní. Nevyloučil ale, že KDU-ČSL někoho podpoří. Kandidáti, kteří by byli důstojnými prezidenty podle něj existují. S oficiálním stanoviskem strana každopádně počká do 7. listopadu, kdy se uzavírají kandidátky.

Miroslav Kalousek za TOP 09 zopakoval svůj slib, že nikdo ze členů jeho strany nebude volit Miloše Zemana. Předseda strany je přesvědčen, že voliči TOP 09 stranické doporučení nepotřebují. Ovšem nemyslí si ani, že by některý z kandidátů stál o stranickou podporu.

Postoj ODS zatím není jasný, předseda Petr Fiala však slíbil, že strana se k volbám „včas vyjádří.“