Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Do prezidentské kampaně se aktivně zapojila necelá desítka kandidátů

Kandidátům, kteří se chtějí zapojit do lednové prezidentské volby zbývá už jen necelý týden na podání přihlášek. Ze dvou desítek osobností, které oznámily zájem kandidovat se jich do kampaně vážně zapojilo necelých deset.

Poslaneckou nominaci si zajistili ex-manažer Škoda Auto Vratislav Kulhánek (ODA), hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig a prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Realisté). Hannig podle svých slov využil parlamentních voleb a sesbíral podpisy od poslanců, kteří v boji o sněmovnu znovu neuspěli a odcházejí, a zároveň od těch nově zvolených. Minulý týden byl totiž na sběr poslaneckých podpisů ideální. Ve čtvrtek skončilo volební období předchozí Sněmovny a členům dolní komory, kteří nebyli znovu zvoleni tak skončil mandát. V sobotu byli zvoleni poslanci noví, kteří zvolením mandát získali. Od soboty do čtvrtka tak mohly podepisovat obě skupiny. Podporu senátorů si zajistil bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, přislíbenou ji má i bývalý šéf Úřadu vlády Karel Štogl.

Kteří poslanci či senátoři se přitom rozhodli kandidáty podpořit zatím nelze zjistit. Sami kandidáti to neprozradili, málo sdílné bylo i ministerstvo vnitra. „Jména navrhujících poslanců, případně navrhujících senátorů, budou uvedena v rozhodnutí o registraci kandidátní listiny, které ministerstvo vnitra zveřejní dne 24. listopadu 2017,“ sdělila ministerská mluvčí Klára Pěknicová.

Dnes odevzdal petici s více než 86 000 občanskými podpisy Michal Horáček. Horáčkovu kandidaturu jako navrhující občan oficiálně podala na ministerstvu vnitra paralympička Tereza Diepoldová. Obhajující Miloš Zeman má podle šéfky petičního týmu již od srpna nasbíráno přes 59 000 podpisů, kandidátní listinu ale zatím nepodal. Na vnitro se zatím nevypravil ani Jiří Drahoš, který má podle vyjádření jeho týmu nasbíráno přes 115 000 podpisů. Lékař Marek Hilšer ještě podpisy shromažďuje, intenzivně na tom pracuje i tento týden.

Republikán Miroslav Sládek kandidaturu na prezidenta republiky vzdal. Dle svého vyjádření pro ČTK svou kandidaturu vázal na výsledek republikánů v parlamentních volbách, který pro něj byl nakonec zklamáním. Přestože se lednových voleb nezúčastní, bude pokračovat ve sběru podpisů, protože prý „zdravotní stav současného prezidenta zakládá důvodnou obavu z předčasných voleb.“

Někteří z ostatních kandidátů se přiznali, že kandidaturu využívají jen jako způsob, jak zveřejnit svůj názor.