Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

V Lánech dnes byli Piráti, Zemanovi zopakovali, že půjdou do opozice

Dnes odpoledne v rámci povolebních vyjednávání navštívili představitelé Pirátů prezidenta na zámku v Lánech. Předseda Ivan Bartoš a první místopředseda Jakub Michálek s prezidentem probírali otázky kolem současné politické situace. Jako dárek Zemanovi přivezli elektronickou čtečku knih se svým programem a knihou Všichni nekradou. Zda se mu dárek líbil popsal Bartoš slovy: „On řekl, že knihu i program četl v papírové podobě, které jsou mu milejší.“

Zeman s Piráty hovořil o rozložení sil ve sněmovně nebo předčasných volbách. Prezident se podle Bartoše ptal, zda by Piráti volby uvítali. „My bychom samozřejmě tuto situaci neuvítali, je to zatěžující pro občany i rozpočet. Ale kdyby tu byla patová situace, nechceme, aby tu fungovala nějaká nekonečná vláda odborníků,“ řekl Bartoš. Piráti zopakovali, že menšinovou vládu Andreje Babiše nepodpoří a že půjdou do opozice.

Piráti už před volbami prohlásili, že vylučují spolupráci s Babišem mimo jiné kvůli kauze Čapí hnízdo, ve které je kromě šéfa ANO namočený také místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. „Prezident zopakoval doporučení, aby se Piráti účastnili na vládě, my mu vysvětlili důvody, proč Piráti po těchto volbách skončili v opozici,“ sdělil novinářům Bartoš.

Řeč přišla i na kauzu Opencard nebo OKD. Do těchto kostlivců ve skříních napříč stranami Piráti dlouhodobě „šijí“ a snaží se dohnat viníky k odpovědnosti. Tento postoj strany na lánské schůzce znovu potvrdil její předseda Bartoš: „My i na jednáních s jinými politickými stranami apelujeme na vznik komise na vyšetření historie celé kauzy OKD, to se u prezidenta setkalo se sympatiemi.“

Dnešní jednání v Lánech bylo Zemanovým třetím setkáním se zástupci stran, které se dostaly do Sněmovny. Prezident je zval postupně podle jejich volebního výsledku, poslední schůzka by měla proběhnout 16. listopadu.