Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman kudy chodí, tudy pěje chválu na lídra ANO Andreje Babiše. Navíc podle něj může být v čele vláda bez důvěry poslanců.

V pořadu Týden s prezidentem se současný prezident ČR Miloš Zeman vyjádřil, že je možné, že i vláda bez důvěry Poslanecké sněmovny může být na koni po celé čtyři roky. V pořadu komentoval i situaci sociálních demokratů, u kterých je na tématu dne, že by ji vedl nestraník, konkrétně šéf odborů Středul. Dále se hojně hovoří o návratu Jiřího Paroubka do strany, o kterém Zeman řekl, že byl zatím druhým nejúspěšnějším lídrem ČSSD, samozřejmě až po samotném Zemanovi. Jakmile se rozhovor stočil na Mirka Topolánka, Zeman mu nechal vzkázat, že by se měl věnovat pouze energetice, a držet se od politiky dál.

V rozhovoru s generálním ředitelem TV Barrandov a předsedou představenstva domu Empresa Media Jaromírem Soukupem prozradil spoustu zajímavostí. Reagoval na Babišovo vítězství v podzimních volbách slovy, že v politickém světě to funguje tak, že pokud se ostatním stranám nelíbí vítězné hnutí ANO v čele, můžou se postavit do opozice, což také dělají. Uvedl, že v Ústavě ČR není napsáno, jak dlouho může vláda bez důvěry poslanců vládnout. Zeman dodal, že si Ústavy váží a v každém ohledu ji dodržuje. Naráží tak na psaný fakt, že prezident může rozpustit Sněmovnu a vyhlásit předčasné volby, což lze pouze po neúspěšných pokusech o sestavení vlády. Zeman si pohrával se slovíčkem ´´může´´ v předchozí větě a potutelně se usmíval.

Tento týden se rovněž hodně psalo o předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetském, který nechal Zemanovi vzkázat, že pokud bude překračovat hranici Ústavy, bude čelit žalobě. Hlava státu ovšem připustila, že realita je taková, že každá úspěšná osoba někdy překročila nějakou hranici, nebo se pohybovala na hraně.

Zeman si myslí, že povolební jednání zaberou spíše měsíce než týdny. Připomněl tak situaci v Belgii, kde se jim nedařilo vládu sestavit po dobu 208 dní, což nijak negativně neovlivnilo ekonomickou situaci země. Zeman nerozumí netrpělivosti v situaci po volbách v naší zemi. Podle něj existují tři varianty, buď některé politické strany půjdou do opozice, jiné nastínily něco o toleranci Babišovy vlády, nebo, že některé strany do vlády nevstoupí vůbec. Zemanovi se líbí postoj ODS, která nesčetněkrát prohlásila, že se postaví do opozice, i když mohou tvořit většinu ve Sněmovně, když se sečtou jejich poslanecké mandáty s těmi od ANO.

Na adresu zakladatele hnutí ANO Andreje Babiše řekl prezident, že jej má za úspěšného podnikatele, člověka, který vybudoval stabilní hnutí a ve funkci ministra financí předvedl dobré výsledky. A jako klíčové Zeman vnímá to, že ve volbách do dolní komory vyhrál na plné čáře s ohromným náskokem. Jelikož si Babiše váží, nechce mu sestavování vlády komplikovat, a tak se rozhodl, že nebude potřebovat podpisy většinových poslanců. Chce se vyhnout případnému vydírání typu něco za něco.