Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman vydává druhou knihu s názvem Dokážeme si vládnout sami. Nabízí se tedy otázka, zda se jedná o součást prezidentské kampaně, nebo jen shodu okolností.

Současný prezident Miloš Zeman se chce ucházet o znovuzvolení v nadcházejících prezidentských volbách. V době kampaně má vyjít druhý díl jeho sebraných rozhovorů s názvem Dokážeme si vládnout sami. Na knihu se objevují také billboardy podél cest. Paradoxní je fakt, že Zeman v minulosti hlásal, že odmítá vést kampaň. Navíc termín vydání knihy vychází na dobu po skončení termínu pro odevzdání kandidátek, tudíž v době prezidentské kampaně.

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí, jenž má za úkol sledovat dodržování pravidel pro volební kampaně, prohlásil, že je zapotřebí posoudit způsob nakládání s knihou, a poté určit, zda je součástí kampaně nebo ne. Člen úřadu Jan Outlý uvedl, že pokud se jedná o normální knihu, která je běžně prodejná v knihkupectví, úřad ji nebude mít za součást kampaně. Kauzu Andreje Babiše a jeho knihy O čem sním, když náhodou spím, tehdy označil za součást volební kampaně, a hnutí ANO muselo náklady za její vydání zahrnout do limitu celkových nákladů do své předvolební kampaně, jelikož neobsahovala znaky podle zákona a byla zdarma rozdávána v rámci setkání s občany. Babiš řekl, že se kvůli tomu snižoval i počet billboardů.

Podle úřadu by se rovněž rozesílání různých letáků mělo započítávat do limitu kampaně podle zákona. Outlý tak naráží na letáky s podobiznou Zemana, které se objevovaly ve schránkách občanů, zejména v Praze. Avšak Zeman na letáky reagoval slovy, že je za jejich vydání rád, ale nežádal o jejich vznik, a nemůže tudíž nikomu bránit, aby vedl kampaň ve prospěch jeho osoby.

Kniha se vydává pod nakladatelstvím Olympia, a podle internetového obchodu by měla vyjít tento týden v pátek. Navazuje tak na první díl, který vyšel loni v září, a skládá se z rozhovorů, který s hlavou státu vedl redaktor v Parlamentních listech Radim Panenka. Kniha je navíc doplněná o poznámky tiskového mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka a snímky hradní fotografky Hany Brožkové.