Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Bývalý disident Tomáš Hradílek už 8 dní nejí na protest proti Zemanově kandidatuře. Dokonce mu napsal otevřený dopis s žádostí, aby prezidentské křeslo nechal jiným.

Současný prezident Miloš Zeman začal s třídenní návštěvou Olomouckého kraje. Do Lipníku nad Bečvou přijel na setkání se členy zastupitelstva a místních spolků s veřejností. Jedná se již o jeho pátou návštěvu v tomto kraji od doby zvolení prezidentem ČR. Ve čtvrtek 9. listopadu jej čeká setkání s obyvateli v Mohelnicích a Zábřehu, a návštěvu zakončí v pátek na Jesenicku.

Ve středu 8. listopadu se prezident Zeman dočkal v Lipníku nad Bečvou velikého protestu s desítkami lidí s červenými kartami a transparenty. Jeho příchod byl okořeněn písní Modlitba pro Martu. Hudba se linula z okna restaurace, když v tom se zjevila policie v civilu a donutila protestanty hudbu zastavit. Jaroslav Hensl, který je zodpovědný za spouštění písně, byl celkem 2,5 hodiny u výslechu. Policisté jej zadrželi kvůli narušování ohlášeného shromáždění.

Na náměstí v Lipníku se s prezidentem setkal i bývalý disident Tomáš Hradílek, který se rozhodl v rámci Zemanovy kandidatury na jeho znovuzvolení, nejíst už osm dní. Hlavě státu Hradílek sdělil, že mu bude doručen ním napsaný dopis s žádostí, aby již nekandidoval. Polistopadový ministr vnitra Hradílek se v dopise rozepsal o svém zklamání z toho, jak Zeman plní svoji funkci prezidenta na Hradě. Domnívá se, že rezignoval na zlidšťování naší společnosti, a zároveň je v šoku z jeho působení v zahraniční politice, načež žádá, aby znovu nekandidoval. Novinářům nechal vzkázat, že se mu bez jídla daří dobře. Zhubnul asi šest kilo, ale žádné jiné problémy se nevyskytují. A díky hladu prý dobře spí. Stovky lidí a Hradílkova rodina nesouhlasí s jeho přístupem a držením hladovky. Považují takovou oběť za zcela zbytečnou. Nicméně ten je rozhodnutý, a protože Zemana vidí jako nebezpečí a neštěstí pro tuto zemi, v protestu bude pokračovat.

Protestujícím se nelíbí Zemanova politická kultura a neúcta vůči Ústavě České republiky. Jednak chtěli konfrontovat prezidenta Zemana a ukázat mu, že jeho opětovnou kandidaturu neschvalují, a na straně druhé chtěli vyjádřit podporu Tomášovi Hradílkovi, nechala se slyšet iniciátorka protestu Marie Šuláková. Zeman ovšem zareagoval slovy, že jeho žena převzala asi 113 tisíc podpisů od českých občanů, kteří naopak stojí o jeho znovuzvolení. Hradílkovi vzkázal, že kandidovat bude určitě, jelikož jeho jeden názor nepovažuje za většinový vzhledem k tomu, jak obrovské podpory se mu dostává od jiných lidí.

Organizátoři už podali trestní oznámení na zasahující policisty. Byli v civilu bez jakéhokoliv označení a bez předložení průkazu při zadržení, dodala jedna z organizátorek Simona Hradílková, dcera Tomáše Hradílka.