Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Romští členové Rady vlády se v otevřeném dopise obuli do prezidenta Zemana. Na Hradě by měl sedět někdo jiný, hlásají.

Server Romea.cz posloužil romským členům Rady vlády ke zveřejnění otevřeného dopisu určeného české veřejnosti. Vyzývají v něm české občany, aby v blížících se prezidentských volbách volili jiné kandidáty než současného prezidenta Miloše Zemana. Domnívají se, že by na Hradě měla sedět úplně jiná osobnost.

V dopise se píše o Zemanově nekvalitní a neefektivní službě českému státu. Uvádí se v něm, že by hlava státu neměla konat veřejná prohlášení bez podložených informací. Ukazuje tak neúctu k jedné z národnostních menšin, která je zákonem uznávaná, a podporuje tak občany s negativními názory. Romští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny tvrdí, že Zeman tvoří rozdíly ve společnosti, což se jim samozřejmě nezamlouvá. Na Hradě ve funkci prezidenta si představují někoho, za jehož výroky se nemusí žádný český občan stydět. Myslí si, že Zeman nonstop překračuje hranice a chová se kontraproduktivně. Romové tak připomněli červencové prohlášení Rady vlády pro záležitosti romské menšiny k tvrzením Zemana o likvidaci vepřína v Letech na Písecku, což se prezidentovi zdálo neekonomické. Za odkoupení vepřína na místě, kde stál v minulosti koncentrační tábor pro Romy, má stát zaplatit asi 450 miliónů korun.

Prezident Zeman se v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov svěřil s myšlenkou, že pozitivní diskriminace není správná věc. Zeman nevidí smysl v tom, aby existovala pozitivní diskriminace. Podle něj je to pořád diskriminace. Poukazuje na to, že je třeba ke všem lidem přistupovat stejně. Lenivou skupinu lidí u nás v zemi označuje za nepřizpůsobivou, jelikož odmítají pracovat, i když je řada z nich v dobrém zdravotním stavu. Připouští, že mezi těmi 90 procenty, které podle Zemanových slov tvoří Romové, v těch 10 procentech jsou běloši. Proto nevidí problém v tom, když se o této nepracující skupině vyjadřuje jako o celku, když odmítají nabízenou práci. Pokud by diskriminoval jednu z těchto dvou kategorií v rámci jedné skupiny, pak by došlo k porušování lidských práv. Zeman se tak vyjádřil ke zprávě OSN, jež obsahuje doporučení pro Českou republiku, aby zapracovala na situaci v oblasti lidských práv. Také se v ní hovoří o přístupu společnosti k Romům.