Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Chovanec po setkání se Zemanem: Neviděl jsem nemocného muže

Podle plánu se včera na zámku v Lánech účastnili povolební diskuze s prezidentem Zemanem zástupci jeho někdejší strany ČSSD. Za sociální demokraty se schůzky účastnil bývalý předseda Sněmovny Jan Hamáček a současný předseda strany Milan Chovanec. Schůzka trvala přibližně hodinu. Kromě sestavování vlády byla tématem rozhovoru i vnitrostranická situace ČSSD.

Chovanec se na následné tiskové konferenci podělil o své dojmy z jednání. „Pan prezident vyjádřil očekávání, že se o post místopředsedy bude ucházet Jan Hamáček, což je i nominant poslaneckého klubu ČSSD,“ sdělil. Zeman mu prý potvrdil, že pokud bude znovu zvolen prezidentem, nechce předčasné parlamentní volby. Hamáček prezidenta na oplátku ujistil, že cílem ČSSD je, aby Poslanecká sněmovna začala fungovat co nejdříve. Stávající vláda totiž podá demisi až po ukončení ustavující schůze dolní komory.

Vzhledem k tomu, že Miloš Zeman býval svého času předsedou sociální demokracie, živě se zajímal o dění uvnitř strany. ČSSD v letošních parlamentních volbách dosáhla nejslabšího výsledku za poslední léta. Podle Hamáčka s Chovancem ale Zeman nebyl kritický, ani se nesnažil mluvit do personálií strany.  “Vyjádřil přesvědčení a zájem na tom, aby sociální demokracie jako nejstarší politická strana zůstala na české politické scéně hráčem, se kterým se má počítat,” řekl Hamáček.

V posledních týdnech se v médiích často probírá prezidentův zdravotní stav. Miloš Zeman při oznámení své kandidatury letos v březnu řekl, že lékařské vyšetření potvrdilo cukrovku a polyfunkční neuropatii. V září pak podstoupil prohlídku na počítačovém tomografu, která žádný problém neodhalila. Přesto prezident při svých veřejných vystoupeních často působí unaveně, v posledních měsících také výrazně zhubl. Milan Chovanec i Jan Hamáček však včera po jednání shodně potvrdili, že Zeman je v dobré kondici. „Určitě jsem neviděl nemocného muže,“ řekl Chovanec. Spekulace o rakovině minulý týden také důrazně popřel mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.