Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

17. listopadu vystoupí kandidáti na Václavském náměstí, Zeman zůstane doma

V pátek si republika připomene den boje za svobodu a demokracii, výročí událostí 17. listopadu spojených s roky 1939 a 1989. Tehdy během okupace rozhodlo vedení nacistického Německa v reakci na nepokoje spojené s pohřbem studenta Jana Opletala o uzavření českých vysokých škol, v noci ze 16. na 17. listopadu 1939 bylo během razie zatčeno 1200 studentů a bez soudu popraveno 9 vůdců studentských spolků. V roce 1989 pak připomínka těchto nacistických represí přerostla v masovou demonstraci proti komunistickému režimu a vedla k jeho pádu.

Tradičním místem oslav státního svátku 17. listopadu je zejména pro studenty pražský Albertov, kde celá demonstrace v roce 1989 začala. Před dvěma lety zde na sebe strhl pozornost prezident Miloš Zeman, který si pro sebe zabral celý Albertov a na shromáždění nenechal vpustit žádné odpůrce. Českou hymnu si pak na pódiu zazpíval společně s islamofobem Martinem Konvičkou, mezi účastníky vlály transparenty na Zemanovu podporu, ale i vlajky Islám v ČR nechceme.

Letos zůstane o státním svátku Zeman doma, jak potvrdil jeho mluvčí Jiří Ovčáček: „Pan prezident 17. listopadu věnuje této události tichou vzpomínku jako aktivní účastník 17. listopadu 1989. Tady připomínám, že těsně před listopadovými událostmi v roce 1989 byl pan prezident již potřetí komunisty vyhozen z práce za své postoje. To znamená: Pan prezident se nebude zapojovat do nějaké kampaně, nebude zneužívat toto významné výročí k politickým přednesům, účastem na některých akcích, jako někteří jiní, kteří hodlají zneužít této záležitost.“

Minimálně tři kandidáti se ale oslav státního svátku zúčastní – konkrétně Festivalu svobody. Tato občanská iniciativa spojuje hlavní pražské akce, konané k výročí 17. listopadu. Vrcholem letos bude setkání na Václavském náměstí, kde v rámci Koncertu pro budoucnost vystoupí s krátkými projevy Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fischer.