Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ivan Langer poslal Topolánkovi na kampaň 50 tisíc. „Bez peněz do kampaně nelez“, napsal.

Od minulého pátku je volební účet Mirka Topolánka transparentní, kdokoli se tak může on-line podívat, jak se mu na účtu kupí dary a za co peníze utrácí. Vzhledem k tomu, že Topolánek svou kandidaturu na prezidenta republiky ohlásil doslova na poslední chvíli, jeho účet je veřejně přístupný teprve týden. Původně mu za toto zpoždění dokonce hrozila půlmilionová pokuta od Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a politických hnutí, úřad se ale nakonec rozhodl Topolánka nepenalizovat.

K dnešnímu dni je na Topolánkově volebním účtu přes 600.000 korun. Mezi sponzory najdeme například dar od společnost Coloseum restaurants s.r.o., provozující známou síť restaurací, nebo příspěvek jednatele společnosti VAE controls, v níž Topolánek po odchodu z politiky působil. Ten k poslaným penězům připojil vzkaz: „Zdar kamaráde, držím palce.“ Kromě velkých sponzorů se ale Topolánkův účet plní také mnohatisícovými dary od občanů, výjimkou nejsou ani dary v řádech desítek tisíc.

Mezi prvními přispěvateli byl bývalý ministr vnitra v Topolánkově vládě Ivan Langer. Ten svůj padesátitisícový dar doprovodil vzkazem: „Mirku, bez peněz do kampaně nelez. T4P.“ Langer působil v obou Topolánkových vládách, ve volbách v roce 2010 ho ale voliči vykroužkovali, a tak se musel se Sněmovnou rozloučit. V současné době se živí jako advokát, je společníkem v advokátní kanceláři Pečený, Fučík, Langer.

Bývalý ministr vnitra nevyloučil, že Topolánka ještě podpoří. A důvody, proč obětoval padesát tisíc ze své kapsy? „Dokáže vykonávat funkci způsobem, jakým si přejeme, aby byla vykonávána funkce prezidenta republiky jako hlavy ústavního systému. Má odpovídající politickou zkušenost,” řekl v rozhovoru pro Seznam Langer. „Když bude potřeba, tak podle svých povinností a daňového přiznání rád pomůžu,“ dodal.