Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Tomáš Hradílek držící hladovku na protest proti opětovné kandidatuře Zemana začal znovu přijímat potravu. Po celých 17 dnech se ho nakonec rodině podařilo přesvědčit.

Bývalý disident Tomáš Hradílek vyslyšel přání své rodiny a ukončil hladovku na protest proti opětovné kandidatuře současného prezidenta Miloše Zemana. Hradílek nejedl celkem 17 dní. Jeho dcera Simona Hradílková se svěřila, že se o pana otce stará tým lékařů, a že začal opět přijímat potravu. Dodala, že se rodina snažila od samého počátku, aby Hradílek své rozhodnutí o drsném způsobu protestu změnil. Dokonce uspořádali výzvu, kterou podepsaly stovky lidí během několika dní. Autoři výzvy vyjadřují respekt vůči jeho osobě za urputný boj za záchranu demokratické hodnoty a respektují jeho strach z budoucnosti, ale nesouhlasí s jeho osobní obětí. Dcera Simona si stojí za svým, že hlavně v dnešní době se nemá smysl takto obětovat. Nečekala, že se jim nakonec otce podaří zlomit, ten ale podlehl tlaku okolí, zejména své rodiny, a svěřil se do péče odborníků.

Signatář Charty 77 s hladovkou začal první den v listopadu. V otevřeném dopise pro prezidenta Zemana psal o tom, že jej v roli hlavy státu zklamal. Myslí si, že Zeman rezignoval na humanizaci společnosti, navíc jej irituje jeho působení v zahraničí politice. Na konci dopisu jej důrazně žádal, aby již nekandidoval na post prezidenta České republiky. Minulý týden Hradílek prohlásil, že jej vnímá jako nebezpečí pro tuto zemi. K jejich setkání došlo v Lipníku nad Bečvou, kdy mu Zeman nechal vzkázat, že nechce zklamat oněch 113 tisíc občanů, kteří se pod jeho kandidaturu podepsali, a bude se tak ucházet o křeslo na Hradě.

Proti Zemanově kandidatuře vystoupily desítky lidí s červenými kartami. Zvukaře, který během protestu pouštěl píseň Modlitba pro Martu, zadržela policie a hrozí mu pokuta do výše 15 tisíc korun za přestupek proti shromažďovacímu právu. Hlava státu Zeman jeho zadržení policií vnímá jako správné rozhodnutí, vzhledem k tomu, že nikdo nemá právo rušit řádně povolné shromáždění.

Hradílkova rodina nebyla jediná, které se nezamlouval jeho způsob protestu. Stovky lidí včetně známých osobností jej nabádaly, aby začal znovu jíst. Hradílek byl přesvědčený držet hladovku až do konce, jeho rodina se ale rázně chopila situace. Jeho děti uvedly, že odmítají sledovat dobrovolnou smrt vlastního otce, a že si uvědomují, že konají přesně proti otcovu rozhodnutí, ovšem mají za to, že by se zachoval stejně, pokud by situace byla opačná. O tom, jak se jim podařilo jej přinutit se léčit a jíst, odmítají diskutovat.