Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman si v Rusku užívá luxusu a Česko dostalo od Putina vzácný tisk

V pondělí vyrazil prezident Miloš Zeman na svou týdenní cestu po Rusku. Delegace čítající třicet úředníků a diplomatů a také 150 zástupců různých českých firem je co do velikosti vůbec největší od vzniku České republiky v roce 1993. Zemana na cestě doprovází jeho manželka Ivana.

Dnes se Zeman setkal se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem na jeho chatě v černomořském letovisku Soči. Při této schůzce daroval ruský prezident České republice vzácný originální tisk. „Jde o jediné kompletní Obnovené zřízení zemské z roku 1627. Ve Strahovském klášteře je druhý exemplář, tomu ale chybí šest stran,“ napsal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na Twitteru s tím, že jde o mimořádný dar.

Obnovené zřízení zemské byl název pro dokument, vydaný Habsburky po potlačení stavovského povstání a popravě 27 českých pánů na Staroměstském náměstí v Praze. Obnovené zřízení zemské bylo vydáno nejprve pro Čechy a později pro Moravu a jednalo se tzv. zemskou ústavu, která nastolila namísto dřívějšího stavovského zřízení absolutismus.

Návštěvu Moskvy má Zeman naplánovanou na zítřek, stráví tam dvě noci. Bydlet bude v pětihvězdičkovém hotelu Baltschug Kempinsku, který leží těsně za zdmi Kremlu. Zajímavou náhodou je, že hotel ovládá prostřednictvím společnosti Best Hotel Properties česko-slovenská investiční skupina J&T. Prezidentův mluvčí Ovčáček však otázku, zda jde o náhodu, odbyl s nonšalancí sobě vlastní: „Každý hotel někomu patří.“

Zemanův program tvoří i přednáška na byznysových fórech v Moskvě a Jekatěrinburgu. Očekává se, že hlavním tématem a politickým motivem bude Zemanova kritika sankcí, které na Rusko uvalila EU jako reakci na okupaci Krymského poloostrova. „Jsme proti sankcím, nechci, aby se vrátila studená válka a Rusko bylo izolováno,“ prohlásil Zeman minulý týden v rozhovoru pro ruskou agenturu TASS. Dodal také, že pomoc českým firmám při pronikání na ruský trh považuje za svůj stěžejní úkol: „Prezident musí podporovat české exportéry a vést dialog se zahraničními investory. Podařilo se mi rozvinout dobré ekonomické vztahy s Čínou. A doufám, že se mi totéž podaří během návštěvy Ruska.“