Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Někdo hraje falešnou hru, říká Horáček. Proč nemohl 17. listopadu promluvit?

U příležitosti státního svátku a vzpomínek na boj za svobodu a demokracii se 17. listopadu odehrálo na Václavském náměstí v Praze shromáždění s názvem Koncert pro budoucnost. Organizátoři na akci pozvali kromě jiných osobností také prezidentské kandidáty. Nikoli ovšem všechny, ale jen ty, kteří podle jejich názoru nejvíce ztělesňují hodnoty 17. listopadu.

Mezi pozvanými tak byli Jiří Drahoš, Marek Hilšer a Pavel Fischer. Ostatních 6 kandidátů pozvání nedostalo. Akce se přesto účastnil i Michal Horáček, kterému ale nebylo umožněno vystoupit na pódiu. Horáčka tato skutečnost zaskočila: „Napřed jsem myslel, že na akci budou moci vystoupit jen kandidáti s menší mediální známostí. Jenže den před akcí se na seznamu účinkujících objevil Jiří Drahoš. To mi nepřišlo fér, protože v jeho případě se o žádném nedostatku mediálního prostoru mluvit nedá. Takže jestli se ptáte na první pocit, tak jsem z toho obratem získal dojem, že tady někdo hraje falešnou hru,“ přiznal Horáček v rozhovoru pro deník EuroZprávy.cz.

Marek Hilšer v reakci na to Horáčkovi nabídl, že mu věnuje polovinu svého času, který mu byl určen na pódiu, pořadatelé to ale odmítli. Horáček ale Hilšerovi za nabídku upřímně poděkoval. „Vždycky jsem oceňoval spíš činy než slova. A pan Hilšer čin předvedl, ostatní řečníci nikoli,“ řekl.

Selektování kandidátů se nelíbilo ani Jiřímu Drahošovi, který na svém Facebooku napsal: „Jednu poznámku k včerejšímu vystoupení na Václavském náměstí. Jsem rád, že mne organizátoři oslovili, abych přednesl projev. Ale stejně tak měli pozvat všechny ostatní kandidáty. M. Horáček je spjatý s hodnotami Sametové revoluce. Přijde mi nedůstojné prezidentské kandidáty selektovat. Nehledejme to, co nás rozděluje, ale to, co nás spojuje.“

„Nejvíc mě zaujalo, že nemám se 17. listopadem nic společného, ačkoli jsem se na něm jako jediný z řečníků aktivně podílel. Tato tvrzení působí na první pohled účelově. Nechávám na novinářích, aby zjistili, jaké byly skutečné motivy,“ shrnul své dojmy Horáček a dodal: „Byla to podle mého připravená jednorázová akce ze strany organizátorů nebo někoho, kdo stojí za nimi se snahou podpořit pana Drahoše. Krátce po akci mi volalo několik novinářů, že druhý největší sponzor kampaně pana Drahoše zároveň platil i akci na Václavském náměstí. Může to být náhoda, ale já na náhody moc nevěřím,“ uzavřel někdejší bookmaker.