Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Schwarzenberg: Zeman se změnil a ztratil zábrany kvůli návykovým látkám

Před pěti lety kandidoval v prezidentských volbách Karel Schwarzenberg proti Miloši Zemanovi, ve druhém kole ale získal o téměř půl milionu hlasů méně než současná hlava státu. Do voleb byl tehdy nominován skupinou 38 poslanců, na rozdíl od Zemana, který získal přes 80 tisíc občanských podpisů.

V nedávném rozhovoru pro ČTK na téma nadcházející volby prezidenta republiky nešetřil čestný předseda TOP 09 vůči Zemanovi kritikou. Ohledně spekulací o jeho zdravotním stavu Schwarzenberg doufá, že prezidentovo zdraví bude mít vliv na rozhodování voličů: „Lidé by si měli uvědomit, že nejenom fyzický stav, což je očividné, je důvod k zamyšlení, ale především také jistá změna osobnosti.“ Za velký problém totiž považuje Zemanovu náklonnost k alkoholu. „Já ho znám už 20 let a on se velice změnil. Každý lékař vám potvrdí, že dlouhé používání návykových látek odstraňuje zábrany,“ řekl Schwarzenberg.

Hlavu státu zkritizoval Schwarzenberg i za výroky při právě probíhající návštěvě Ruska. „Co se tam říkalo, je bohužel trapné. Odmítnutí tlumočení s poznámkou, že čeští novináři by měli umět rusky, to bychom se přímo vraceli do roku 1969, do normalizace,“ řekl. Zemanovo srovnání ekonomického významu Ruska a Francie pro české exportéry označil za úsměvné: „On to jenom srovnává podle počtu lidí, které sám pozval do letadla. Náš export do Francie je o tolikrát vyšší než do Ruské federace, že tvrzení, že je Rusko pro nás důležitější, je směšné.“

Podle Schwarzenberga ale mohou tato a podobná prohlášení Zemanovi pomoci ke znovuzvolení: „Budou ho volit jak staří přívrženci Ruska v rámci KSČM, tak noví přátelé Ruska z SPD, tak obdivovatelé Putinova režimu. Tím jistě nějaké sympatie získá. Bezčetní ruští trollové, kteří pracují v České republice, mu budou také pomáhat.“

Schwarzenbergovi se nelíbí ani to, jakým způsobem Miloš Zeman vede svou kampaň – nekampaň. „Je mi to líto, ale pan prezident má k pravdě odtažitý vztah, když poté, co dva roky dělal intenzivní kampaň ve všech krajích, tvrdí, že nedělá kampaň. To je opravdu směšné tvrzení,” řekl.

Koho ale bude sám „kníže Karel“ v lednu volit za prezidenta, to novinářům prozradit nechtěl. Vyjádřil se jen, že kvalitním kandidátem je bývalý velvyslanec Pavel Fischer.