Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

O prezidentské křeslo bude oficiálně bojovat 9 kandidátů. Překvapivě největší chybovost v petičních arších s podpisy prokázal Miloš Zeman.

Dnes ministerstvo vnitra oznámilo, že o prezidentské křeslo se oficiálně uchází devět kandidátů. Mezi schválenými uchazeči se sbíráním občanských podpisů je současný prezident Miloš Zeman, podnikatel Michal Horáček a bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Říká se jim tzv. občanští kandidáti na prezidenta, jelikož je podpořili občané ČR svými podpisy do petičních archů.

Na první místo se ve sběru podpisů úspěšně řadí Jiří Drahoš se ziskem 141 tisíc podpisů. Zemanovi bylo díky chybám v petičních arších uznáno „pouze“ 104 tisíc. Největší chybovost se tak ukázala právě u něj. V prvních vzorcích úředníci našli chybu u 8,3 procenta podpisů, ve druhém vzorku pak 7,7 procenta. Z petice se tak Zemanovi odečetl průměr obou výše zmíněných čísel.

Textař Horáček měl chybných podpisů kolem 3, 3 procenta se schváleným množstvím 87 tisíc podpisů. Favorit Drahoš měl ve srovnání se současnou hlavou státu nízkou chybovost, a to pouhých 2,6 procenta. Z těchto důvodů jim úřad odebral pouze jeden vzorek a odečetl zjištěné chyby ze získaných podpisů.

Co se týče podpory Senátu, dočkali se jí lékař Marek Hilšer, bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer a bývalý premiér Mirek Topolánek. Naopak poslanci ze Sněmovny vyjádřili podporu vůči svým kandidátům svými podpisy, potřebných je jich 20, a na Hradě chtějí bývalého šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka, prezidenta Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiřího Hynka nebo hudebníka Petr Hanniga.

Ministerstvo rovněž zveřejnilo seznam odmítnutých adeptů, mezi kterými jsou Petr Blaha, Daniel Felkel, Oldřich Fiala, Roman Hladík, Josef Toman, Karel Světnička, Martin Ludačka, Anna Kašná, David Chadim, Libor Hrančík a Terezie Holovská. Tito kandidáti mají možnost se odvolat do středy příštího týdne k Nejvyššímu správnímu soudu. Například vyřazený Josef Toman již prohlásil, že se odvolávat bude, jelikož si stojí za tím, že na ministerstvo vnitra zaslal poštou petiční archy s 75 tisíci podpisy občanů. Vnitro se ovšem hájí tím, že jich doručeno bylo pouhých 11.