Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Dvojí volby na Trutnovsku způsobí jen problémy, shodují se experti. Ministerstvo vnitra se ovšem takovým názorům brání.

Oblast Trutnovska zažije dvojí volby. Bude se volit současně prezident ČR a senátor. Odborníci ale varují, že dvojí volby jsou v zákoně chybně ošetřené. Podle nich může být hlasování plné nejasností. Některé radnice dokonce přišly s tím, že není v jejich kompetenci zařídit, aby se hlasování obešlo bez jakýchkoli problémů.

Občané tedy přijdou k urnám s jednou obálkou, v ní ale budou dva hlasovací lístky, jinými slovy, možnost volit dvakrát. Tajemník Pece pod Sněžkou Michal Berger se nechal slyšet, že existuje možnost, že volič přijde dát hlas někomu do Senátu, za plentou nakonec do obálky vhodí jméno uchazeče o prezidentské křeslo a odejde. Za chvíli se může vrátit s tím, že si to rozmyslel, a bude volit prezidenta. Takový postup vyvolává zmatky a nejasnosti, doslova napadá regulérnost voleb. Politolog Tomáš Lebeda naznačuje, že v případě, že se oprávněný volič rozhodne hlasovat na volební průkaz ve volbách na prezidenta, a má k dispozici lístky, může je rovněž vložit do obálky určené k volbám do Senátu, což půjde rozpoznat jen těžko.

Mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová prohlásila, že během senátních voleb voliči nepřijdou s lístkem v ruce, naopak ho dostanou až ve volební místnosti. Volič bez práva hlasovat nedostane od volební komise lístek. Navzdory těmto výrokům tajemník Berger trvá na svém a domnívá se, že je tím ohrožena regulérnost voleb na Trutnovsku, pokud se dá sehnat hlasovací lístek mimo volební místnost.

Doplňovací volby do Senátu v lednu představují naprostou výjimku. Důvodem je zaniklý mandát Jiřího Hlavatého z ANO, který byl zvolený do Poslanecké sněmovny, čímž přišel o mandát v horní komoře.