Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pavel Fischer ví, jak to na Hradě chodí a chtěl by jít v Havlových stopách

Na rozdíl od ostatních prezidentských kandidátů (s výjimkou Miloše Zemana) má Pavel Fischer s působením na Pražském hradě už zkušenosti. Nastoupil tam v roce 1995 a pracoval jako poradce Václava Havla, později se stal ředitelem Politického odboru Kanceláře prezidenta republiky. V letech 2003 – 2010 byl českým velvyslancem ve Francii a Monaku.

Na práci pro Václava Havla vzpomíná Fischer rád: „Končil jsem se závěrem jeho mandátu. Byla to služba velmi náročná, ale velmi krásná. Václav Havel totiž pro řadu lidí zosobňoval velmi krásné hodnoty, a přestože člověk zblízka viděl jeho chyby, tak ty hodnoty, které zosobňoval, jsou platné, živé a potřebné i dnes.“

Ze studií a působení ve Francii zůstalo Fischerovi mnoho přátel a dodnes se do Francie rád vrací. Jako velvyslanec pomáhal firmám prosadit se na francouzském trhu, ale i českým občanům v nesnázích. „Český občan se dostane do takových problémů, že ani nevíte, jak mu rychle pomoci. Např. na Korsice autonehoda dvou manželů, oba byli hluchoněmí. Bylo velmi těžké se s nimi spojit a přitom Korsika je velmi nepřístupné místo z hlediska dopravy – často čekáte týdny, než získáte lístek na trajekt,“ vzpomíná Fischer na nejobtížnější momenty své někdejší práce.

Co vedlo bývalého diplomata k myšlence na kandidaturu na prezidenta republiky? Podle jeho slov zažil při sledování prezidentské debaty a výkonů Miloše Zemana pocit, že je třeba přijít s jasným prezidentským programem, který se zaměří na zkušenosti z EU, NATO či OSN. „U stávajících kandidátů jsem tuhle zkušenost vlastně neviděl, proto jsem se přihlásil. Ne proto, abych mělnil, nebo zahušťoval. To je pojem spíše z kuchyně – a já rád vařím, takže mně to je sympatické… Ale to nemá teď s tím nic společného, abych nabídl jasný, srozumitelný program. A bavme se o tom, kdo ho nejlépe bude zastávat. Osoby a obsazení jsou druhořadá věc,“ sdělil Fischer.

Fischer vystudoval obor francouzština a čeština na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, úřednické vzdělání získal na École Nationale D’Administration v Paříži. Je jedním z mála českých absolventů této prestižní vysoké školy pro vrcholné státní úředníky. Mluví plynně francouzsky, anglicky a katalánsky. Je ženatý a má čtyři děti.