Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Povinné kvóty jsou fatální chyba a EU je na cestě do pekel, řekl v Brusel Topolánek

Bývalý premiér Mirek Topolánek se tento týden v Bruselu zúčastnil setkání bývalých vysoce postavených evropských politiků. Na slavnostní večeři pro bývalé europoslance pak přednesl vůči EU velmi kritický projev, hovořil ale i na půdě Evropského parlamentu.

„Cesta, kterou se dnes ubírá EU, ať už vědomě či nedobrovolně, je dálnicí do pekel,“ nebral si Topolánek servítky. Podle něj současné Evropské unii chybí vize a ohrožuje ji hned několik hrozeb, mezi které patří především nekontrolovatelná ilegální migrace, terorismus, ekonomická nesvoboda a zadluženost zemí.

Topolánek zdůraznil, že politický islám musí stát mimo zákon. V případě islámu podle něj nejde o otázku náboženské svobody, ale o věc ideologie. „Tak, jako nacismus a bolševismus otrávily duše a srdce Němců a Rusů, tak politický islám otravuje duše a srdce mírumilovných muslimů. Je to čisté zlo. Se zlem nesmíme smlouvat, musíme s ním bojovat a porazit ho. Jako nacismus a komunismus,“ prohlásil. Povinné kvóty jako řešení nelegální migrace je podle Topolánka „fatální chyba“. „Musíme problém migrace a terorismu řešit a ne zakrývat. Musíme bránit naše schengenské hranice. Proč? Protože nám musí jít o mír v Evropě,“ zakončil svůj večerní projev.

Řešením problémů Evropské unie je podle Topolánka „návrat ke kořenům“. Uvedl, že u zrodu evropské integrace stály hodnoty jako mír a prosperita, nyní ale prý „evropské kolo jede z kopce bez brzd a dole je zatáčka.“ EU se podle něj odchýlila od hodnot a cílů, kvůli kterým jsme do ní vstupovali. „Zažili jsme na vlastní kůži, jaké to je nežít ve svobodě. Proto jsme citlivější vůči všemu, co ji ohrožuje: vůči terorismu, nekontrolované migraci, zadlužování, dirigismu a také ustupování Rusku. V tom není nic protievropského. To je naopak zachovat EU takovou, jak jsme o ní snili za železnou oponou a jaká může garantovat mír a prosperitu.“

Na druhou stranu bývalý premiér zopakoval, že není zastáncem tzv. czexitu, tedy vystoupení České republiky z EU. Vstup do Unie podle něj přinesl prosperitu a svobodu a otevřel dveře na jednotný evropský trh, největší ekonomickou zónu na světě. Kdo volá po czexitu, jde podle Topolánka proti českým národním zájmům v ekonomickém a geopolitickém smyslu.