Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

„Zeman je chytrý člověk, budeme ho volit,“ ozývalo se z publika během prezidentské návštěvy Jihomoravského kraje. Dle Zemana se ovšem nejedná o volební kampaň.

Během návštěvy Jihomoravského kraje si současný prezident ČR Miloš Zeman posteskl, že po něm neúspěšní politici chtějí předčasné volby. Obyvatelům Strážnice, Bučovic a Moravského Krumlova se tento návrh nezamlouvá. Z pódia ve Strážnicích Zeman nahlas veřejně prohlásil, že s nápadem na předčasné volby rovněž nesouhlasí.

I přes nepříjemné počasí a mráz se pod pódiem sešly stovky lidí, mezi kterými se objevili studenti, senioři, a samozřejmě i odpůrci Zemanovy osoby s logem „Strážnické kavárny“. Na žádné jeho návštěvě ovšem nechybí jeho věrní fanoušci, kteří dorazili s obrovskou zelenou kartou, aby tak vyjádřili své empatie k jeho prezidentskému úřadu. Naštěstí mezi oběma tábory nedošlo k žádnému konfliktu.

V rámci návštěvy Zeman obyvatele vyzval k hlasování. Ať zvednou ruce ti, kteří návrh chtějí a naopak, řekl. Jednalo se o takové minireferendum, kdy hlava státu popadla pomyslný klacek a předstírala „ztlouknutí“ těch neúspěšných politiků, kteří za ním vytrvale chodí s prosbou, aby uspořádal nové volby. Zeman se domnívá, že se tak politické strany, které nezískaly dostatečný počet hlasů ve volbách do Poslanecké sněmovny, snaží najít cestu do vlády stůj co stůj. Dodává, že by nové volby naši zemi přišly na další miliardu ze státního rozpočtu.

Jedná se již o pátou prezidentovu cestu za účelem propagovat svůj nedávný sen, obří vodní kanál Dunaj-Odra-Labe. Diskuze s obyvateli Strážnice se nesla v tomto duchu. Po chvíli se občané měli možnost ptát na různé otázky. Například ohledně snížení hranice odchodu do důchodu nebo zkrácení pracovního týdne, načež Zeman reagoval slovy, že by se odcházet dalo v 55 letech a pracovat pouze 4 dny v týdnu. Což by znamenalo jíst chleba a chodit pěšky, rýpnul si. A nezůstal pouze u poznámky v rámci důchodu, ale také komentoval kroky některých politiků. Nejvíce si dělal legraci ze svého předchůdce na Hradě, Václava Klause, kterému se nechvalně podařila scénka s „ukradeným perem“. Ve snaze pobavit posluchače Zeman několikrát starostu upozorňoval, aby pozorně sledoval pohyb jeho ruky, zda si pero nestrká do saka.

Zemanovi se zprvu dostávalo samých komplimentů, než přišly na řadu dotazy. Kupříkladu postarší pán se nechal slyšet, že nadšeně sleduje jeho pořady na Barrandově a doslova mu oznámil, že jej v prezidentských volbách hodlá podpořit. Na Zemanovu adresu se ozvala také dáma v Bučovicích na náměstí a podotkla, že je to nesmírně chytrý člověk, kterého stojí za to volit. A protože Zeman neustále tvrdí, že nedělá volební kampaň, jí odpověděl, že její komentář přeslechl, jelikož se do něj pořád naváží známý politolog Outlý z Úřadu pro dohled nad financováním politických stran a hnutí. Zeman zdůraznil, že se během svého proslovu o kandidatuře nezmínil ani slovem. Naráží tak na spor, který již delší dobu vede s tímto členem úřadu. Letos poprvé totiž úřad dohlíží na sněmovní i prezidentské volby. Outlý tak bedlivě sleduje, zda Zeman opravdu jen jezdí po krajích v rámci návštěv prezidenta, nebo si dělá volební kampaň.