Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Ze státního rozpočtu na rok 2018 dostane víc peněz Sněmovna, Senát i Kancelář prezidenta.

Na základě schválení rozpočtů sněmovním rozpočtovým výborem se instituce dočkají větších částek než doposud. Rozpočet dolní komory vypadá na příští rok 2018 více než příznivě. Čeká ji navýšení o 89 milionů korun oproti letošnímu roku, a Senát si přijde na částku vyšší o 32 milionů. Největší zásluhu na zvýšení výdajů má odchodné poslanců, které dohromady činí 48, 5 milionu korun. Tím, že platy stále narůstají, je možné, že se do nich vloží dalších 15 milionů, celkem se na platy poslanců počítá s částkou 232 milionů. Sněmovna chce investovat do výpočetní techniky a lepší kybernetické bezpečnosti, nač dostala částku 40 milionů. I přes veškeré tučné výdaje se dolní komoře podařilo ušetřit cenné 3 miliony korun díky nulovým poplatkům za parkovné za zrušené parkoviště na Malostranském náměstí.

Co se týče Senátu, do jeho rozpočtu zasáhlo zvýšení platů ústavních představitelů. Plus se v příštím roce bude volit třetina horní komory, a proto se počítá s extra penězi pro odchodné senátorů. Přesně je na to vyčleněno 12, 6 milionu korun. Vzhledem k překrývání mandátů senátorů budou rozpočet stát dost i jejich platy. Podtrženo sečteno, na jejich výplaty je ponecháno 93 milionů korun v zásobě.

Mezi štědře odměněnými bude i Kancelář prezidenta republiky. Ta bude hospodařit celkem s 475 miliony korun. Rozsah rozpočtu je vyšší, jelikož v působení Kanceláře jsou rovněž příspěvkové organizace Správa pražského hradu a Lesní správa Lány včetně samotné prezidentské kanceláře, která obdrží více než 117 milionů korun na výdaje.

Překvapivě výbor rozhodl o těchto částkách ještě před volbami do Poslanecké sněmovny v květnu. Dle zákona o pravidlech rozpočtu rozhoduje výbor, přes který pak návrhy putují do vlády, v níž se o nich náležitě diskutuje. Jelikož se projednává celý státní rozpočet, výbor se o tyto návrhy začal opět zajímat.

Všichni jsou určitě zvědaví, jak tučné konto má, nebo nemá hlava státu. Na plat prezidenta bylo vyčleněno 3, 032 milionu korun. Vzhledem k vyšším výdajům za vykonávání funkce prezidenta se určila další suma 2,822 milionu. Rekonstrukce rezidence v Královské zahradě přijde na 38,5 milionu, což představuje zatím nejvyšší podíl. Správa Pražského hradu si přijde na skoro 42 milionů, které jsou určené na investice. Zadarmo není ani provoz nově vybudovaného atria u Malostranského náměstí.