Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman postupně přijímá v Lánech ministry budoucí vlády

Jak Miloš Zeman již dříve oznámil, novou vládu má v plánu jmenovat 13. prosince. Devět nových ministrů, kteří budoucí vládě zasednou, si prezident postupně zve na audienci do zámku v Lánech.

Včera se setkal s adeptkami na ministryně práce a pro místní rozvoj Jaroslavou Němcovou (ANO) a Klárou Dostálovou (ANO). V dalších dnech se chce sejít i se zbývajícími sedmi novými členy vlády, kterou sestavuje Andrej Babiš.

Klára Dostálová, která dříve působila jako náměstkyně na ministerstvu pro místní rozvoj Zemanovi sdělila, že by chtěla přeměnit ministerstvo pro místní rozvoj na ministerstvo veřejného financování. Podle jejího názoru by měly strategické investice mířit zejména do dopravní infrastruktury, obnovy památek a rekonstrukcí tělocvičen. Resort by se podle ní měl přeorientovat na financování ze státního rozpočtu, protože dotací z Evropské unie bude v budoucnu ubývat.

Budoucí šéfka ministerstva práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová po schůzce s prezidentem uvedla, že její prioritou v čele resortu budou změny v důchodovém systému. Plánuje také reorganizaci lékařské posudkové služby a revizi sociálních dávek. Součástí důchodové reformy, kterou chce Němcová v rámci nové vlády nastartovat má být i pravidelná valorizace penzí.

Obě dámy byly první dvě z nových členek chystané vlády, se kterými se Miloš Zeman setkal. O víkendu a v pondělí chce v Lánech přijmout ostatní nové ministerské kandidáty. Od každého chce slyšet priority, jaké chtějí ve vedení resortů prosadit. Pět ministrů odcházející vlády bude součástí i vlády nové, s těmi ale Zeman schůzky neplánuje. S jejich dosavadní prací je prý spokojen.