Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na konferenci SPD Zeman nešetřil chválou, ale ani ostrou kritikou. Tvrzení Okamury na adresu českých vojáků označil za urážející.

Současná hlava státu Miloš Zeman s potěšením přijal pozvánku na celostátní sjezd hnutí SPD pod vedením Tomia Okamury. Má za to, že si každá politická strana a hnutí zaslouží vyváženou pozornost. Na sjezd se nemohla dostat některá média, stejně jako do štábu při podzimních volbách do Sněmovny. SPD jim totiž nedalo akreditaci, jelikož pochybuje o jejich objektivitě.

V úvodu svého projevu Zeman ocenil aktivitu hnutí během schvalování lídra dolní komory. Okamura, který se stal jedním z místopředsedů, se může těšit komplimentu od pana prezidenta, který sdělil, že by sice počet místopředsedů z pěti snížil na tři, ale jeho by mezi nimi ponechal.

Je evidentní, že v mnoha ohledech se prezident shoduje s názory SPD, například v myšlence přímé demokracie. Zeman se nechal slyšet, že řada politiků má z přímé demokracie strach, jelikož se bojí českých občanů. Doslova jim nechal vzkázat, aby tento názor přijali za svůj vzhledem k prezidentově letité zkušenosti v politické sféře. Hlava státu poděkovala Okamurovi za postoj k přesunu americké ambasády z hlavního města Izraele do Jeruzaléma. Takový přístup považuje za odvážný. Narážel tak na obrovský strach EU z toho, že propalestinské hnutí bude mít převahu nad proizraelským hnutím, které podporuje sám. Již v minulosti navrhoval přesunutí české ambasády do Jeruzaléma. Jeho momentální postoj k EU prý pramení z projevu Leily Khaledové v Evropském parlamentu, kterou označil za „palestinskou teroristku“. Podle něj se snažila všechny přítomné přesvědčit o tom, že „boj proti palestinské autonomii je stejný jako boj proti židům v Osvětimi“.

I přes četnou chválu a shodování se v mnoha politických ohledech Zeman poukázal na fakt, že si SPD prosazuje vystoupení z Evropské unie, zatímco on takový názor nesdílí. Nicméně je rozhodnutý udělat maximum proto, aby se SPD mohlo plně vyjádřit. Domnívá se, že hnutí bude úspěšné při sběru podpisů pro vyhlášení referenda, kdy k němu stačí 250 tisíc podpisů občanů, jak stanovuje zákon.

Dále se Zemanovi nelíbí výroky předsedy hnutí Okamury na téma inkluze. Má za to, že děti se zvláštními potřebami by neměli být v normálních školách. Na tom se shoduje řada dalších lidí. Zeman si stojí za tím, že tak postižené dítě přichází o nejkrásnější pocit v životě, pocit úspěchu. Je logické, že ve speciální třídě takové dítě úspěšné být může, má šanci vynikat v jistých ohledech nad jinými postiženými dětmi, kdežto v normální třídě bude vždy ten „nejslabší“.

Největší kritiky od Zemana se SPD dostalo za přístup k českým vojákům do zahraničních misí. Dosti mu překáží fakt, že hnutí usilovně bojuje proti migraci, ale přehlíží situaci vojáků, kteří se na misích potýkají s teroristickými skupinami. Výrok Okamury na toto téma je podle Zemana ponižující.