Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Petr Hannig: Migranty poznáte tak, že mluví cizím jazykem. Láska ho označil za blbce

V pražském kině Světozor se v pondělí sešlo pět prezidentských kandidátů na debatu se studenty. Pozvání přijal bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš, lékař Marek Hilšer, podnikatel a textař Michal Horáček, zbrojař Jiří Hynek a hudební producent Petr Hannig.  Diskuse se točila především kolem zahraniční politiky, nejvíce vášní vyvolala otázka přerozdělování migrantů na základě kvót.

Přijímání migrantů rezolutně odmítl prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek. Podle něj hrozí reálné nebezpečí, že islámští uprchlíci zde budou uplatňovat své středověké právo šaría. Bojí se především vzniku tzv. no-go zón. „Nechtěl bych, aby se tu objevily oblasti, kde nebude vymahatelné naše právo,” shrnul Hynek.

Vynucené přerozdělování migrantů pomocí tzv. kvót zkritizoval i Michal Horáček. Problém je podle něj mimo jiné v tom, že čeští politici se neumí v Evropské unii prosadit. „Nemáme schopnost být tam těmi sebevědomými hráči. Často si naši politici pouze stěžují na svoji neschopnost a nejsou v Evropě nic schopní prosadit,“ řekl Horáček. V tomto směru s Horáčkem souhlasil i Jiří Drahoš: „Naši politici nejsou v Bruselu slyšet ani vidět, protože neumí anglicky, tak co po nich můžeme chtít,” nešetřil kritikou.

Marek Hilšer vyjádřil pochybnost o tom, zda se kvóty Česka nějak významně dotýkají. Připomněl, že Česká republika dosud přijala jen 12 uprchlíků. „Migrační vlna je problém, který je třeba brát vážně, ale na druhou stranu je třeba si uvědomit, že jsou tu síly, které problém využívají a straší jím občany. Mám pochybnosti, že by tady 12 migrantů vytvářelo právo šaría,” reagoval na odpověď Jiřího Hynka Hilšer.

Petr Hannig kontroval, že uprchlíku je v Česku mnohem více. „Jděte ven a počítejte. Když jdete k metru, tak je potkáte,“ sdělil kandidát na prezidenta své poznatky. Na dotaz, jak takové imigranty pozná, řekl, že je pozdraví a oni mu odpovídají cizím jazykem.

Hannigova prostoduchá slova zarazila například bývalého advokáta a policistu, nyní senátora za Stranu zelených Václava Lásku. Na svůj oficiální profil na sociální síti napsal: „Chtěl bych tímto důrazně vyzvat všechny zahraniční turisty, pracovníky, rodinné příslušníky českých občanů, studenty, aby při svém pobytu v České republice mluvili česky. Hlavně poblíž metra. Nebo alespoň mlčte a neodpovídejte na pozdravy svým rodným jazykem. Matete našeho českého prezidentského kandidáta a on pak vypadá jako úplný blbec.“