Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Miloš Zeman uskutečnil svoji poslední zahraniční cestu jako stávající prezident. Pyšnil se dobrými vztahy s našimi sousedy.

Současný prezident ČR Miloš Zeman v úterý potěšil naše sousedy na Slovensku. Jednalo se o jeho poslední cestu do zahraničí v rámci působení na Hradě v tomto funkčním období. Před palácem v hlavním městě jej uvítal slovenský prezident Andrej Kiska.

Před nedávnem Zeman jmenoval nového premiéra vlády, kterým se stal zakladatel hnutí ANO Andrej Babiš, který pochází právě ze Slovenska. Během tiskové konference si neodpustil poznámku, že je vlastně dobré mít Slováka ve vládě jako důkaz kvalitní spolupráce. Na závěr konference se česká hlava státu nechala slyšet, že se domnívá, že se Česká republika ani v budoucnu nebude potýkat s většími problémy se sousedním Slovenskem.

Zemana velice zaujalo otevření Českého domu v Bratislavě, kde se mimochodem nabízí i české pokrmy. Vevnitř na hosty čeká malebná hospůdka s nabídkou českého piva a české kuchyně. Po chutném obědě a společném jednání se Kiska spolu se Zemanem vydali k Pomníku československé státnosti, kde položili věnce. Rovněž navštívili Památník Milana Rastislava Štefánika, který je považován za jednoho z prvních spoluzakladatelů samostatného Československa z roku 1918. V odpoledních hodinách Zeman vyrazil letecky zpět do Prahy.

Kiska s obrovskou radostí v hlase řekl, že si není vědomý, že by na světě byly dvě země, které jsou si tak blízké, jako je tomu v případě České a Slovenské republiky. Dodal, že si moc váží Zemanovy návštěvy, který tak dodržel tradici, kdy ať už slovenský nebo český prezident, navštíví sousedský stát po skončení svého mandátu.

Kiska se rozpovídal rovněž o rozdílech mezi námi a Slováky. Zatímco oni již dávno přijali euro za své, my se stále rozhodujeme, zda měnu přijmeme, či nikoli. Slováci si přijetí eura značně pochvalují. Podle Kisky se tím rychle rozvinula jejich ekonomika. Načež Zeman reagoval slovy, že se u nás lidé přijetí eura spíše bojí. Najde se proto více odpůrců než příznivců, jelikož máme obavy z nastavení Evropského stabilizačního mechanismu tak, že daňoví poplatníci v Česku budou platit dluhy za Řecko.