Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Topolánek je opět jednička, Zeman dostal sedmičku. Kandidáti si vylosovali volební čísla

Státní volební komise v pátek vylosovala a přiřadila volební čísla všem devíti zaregistrovaným kandidátům. Vylosovaná čísla budou sloužit k určení pořadí kandidátů na volebním webu a kandidáti budou podle nich seřazeni i na hlasovacích lístcích. Ty budou do obcí rozvezeny do konce roku, občané je do svých poštovních schránek obdrží nejpozději 9. ledna. Pořadová čísla mohou kandidáti využít také ve své volební kampani.

Číslo jedna při losování Státní volební komise obdržel bývalý premiér Mirek Topolánek. Miroslav Kalousek tuto skutečnost na svém twitterovém účtu glosoval slovy: „Topol je jednička“. Narážel přitom na Topolánkovo známé vulgární gesto, které v roce 2007 ve Sněmovně vyslal směrem k lavicím opozice. Význam posunku se zdviženým prostředníčkem pak musel Topolánek vysvětlovat ostatním poslancům při interpelaci. Topolánek uvedl, že chtěl pouze vyjádřit obdiv a pochvalu tehdejšímu ministru financí a jeho gesto znamenalo „Kalousku, jsi jednička“.

Podnikatel Michal Horáček se bude o Hrad ucházet pod číslem dvě, trojku dostal bývalý poradce Václava Havla a diplomat Pavel Fischer. Číslo čtyři vyšlo na zbrojaře Jiřího Hynka, kterého jako kandidáta na prezidenta navrhla politická strana Realisté. Pětku dostal hudebník Petr Hannig, který se jako jediný z kandidátů losování osobně zúčastnil. Hannig se vyjádřil, že pětka je jeho šťastné číslo. Šestka bude v prezidentských volbách provázet bývalého manažera Škoda Auto Vratislava Kulhánka, kterého navrhla ODA.

Obhajující prezident Miloš Zeman dostal pro lednové volby přiděleno číslo sedm, což okamžitě zaujalo internetové diskutéry. Ti začali hovořit o „sedmičce“ ve smyslu hovorového označení pro láhev vína a pustili se do úvah o tom, zda bude prezidentovi jedna „sedmička“ stačit. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček ale v čísle sedm vidí jinou symboliku: „Sedmička je absolutním symbolem celistvosti, dokonalosti a prozřetelnosti,“ zahloubal se Ovčáček nad obrázkem sedmiramenného židovského svícnu.

A konečně osmičku dostal nejmladší z uchazečů o prezidentské křeslo, lékař a vysokoškolský pedagog Marek Hilšer. Favorizovaný akademik Jiří Drahoš pak s devítkou uzavírá celou číselnou řadu kandidátů. „Říká se, to nejlepší nakonec! Takže jsem poctěn,“ okomentoval výsledek losování Drahoš.