Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident a vrcholní politici si příští rok polepší o několik tisíc korun měsíčně

Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo sdělení o platové základně politiků. Z něj vyplývá, že vrcholné politiky čeká příští rok růst platů zhruba o sedm procent. Od nového roku si tak prezident každý měsíc přilepší o 16 100 korun, ministr o 9 200 korun a řadoví poslanci a senátoři mohou očekávat zvýšení platu o 4 900 korun.

Od příštího roku tak bude prezident republiky pobírat plat 252 800 korun, ministři necelých 145 tisíc a poslanci a senátoři 75 900 korun hrubého. Zároveň s platy dojde u ústavních činitelů i ke zvýšení tzv. měsíčních náhrad. Prezident republiky má nárok na zvláštní víceúčelovou paušální náhradu ve výši 235 200 korun, paušální měsíční náhrada ministra bude činit 21 100 korun a pro řadové poslance je určeno na stravné a reprezentaci 11 300 korun měsíčně.

Zvýšení platů státních funkcionářů je dáno zvýšením průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře, od níž se platy odvozují a zvýšením zákonného koeficientu, kterým se tato mzda násobí.

Díky zvýšení koeficientu i průměrné mzdy si ale polepší i ostatní státní zaměstnanci. Příslušníci bezpečnostních sborů, tzn. hasiči, policisté, celníci a vojáci dostali nařízením vlády od listopadu přidáno ještě deset procent. Učitelům v regionálním školství zvýšila vláda platy dokonce o patnáct procent.

Průměrná mzda v ČR dosáhla podle údajů Českého statistického úřadu k třetímu kvartálu hodnoty 29 346 korun. Medián, tedy střední hodnota mezd (neboli, jakou průměrnou mzdu bere nejvíce lidí) činil 24 896 korun. Vláda letos odsouhlasila na návrh ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové také zvýšení minimální mzdy pro příští rok na 12 200 Kč.