Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Odsouzený Marek Dalík staví obhajobu na prezidentském kandidátovi Mirku Topolánkovi. V novém dovolání popisuje jejich blízký vztah.

Poslední dobou se často skloňuje jméno Mirka Topolánka, pro kterého dlouhé roky pracoval Marek Dalík. Toho soud odsoudil k odnětí svobody. Trest si odpykává už druhý měsíc za mřížemi. Byl obviněný z podvodu v kauze nákupu obrněnců Pandur. Jeho advokáti se snaží napsáním nového dovolání přesvědčit Nejvyšší soud, že jako nejbližší Topolánkův spolupracovník mohl mít vliv na pokračování jedné z největších zbrojních zakázek v době Topolánkova kabinetu. Dalík si údajně měl říct o částku ve výši půl miliardy korun za to, že zajistí, že zakázka bude pokračovat. Soud se domnívá, že to ovšem nemohl ovlivnit.

V novém dovolání se Dalík převážně odkazuje na Topolánka, na kterém postavil svoji obhajobu. Vzhledem k tomu, že byl jeho blízkým spolupracovníkem, v dovolání tvrdí, že pokračování ovlivnit mohl. Dalíkův obhájce Radek Šmerda se v rozhovoru pro Seznam svěřil, že bývalý premiér se s Dalíkem radil nejen o obsazení vlády, ale také politických záležitostech, privatizacích, zbrojních zakázkách atd. Hlavní bodem nového dovolání je tedy vztah bývalého premiéra Mirka Topolánka a odsouzeného Dalíka. Také v něm jeho obhájci řeší, zda by měl být odsouzen podle starého nebo nového znění trestního zákona.

Nejvyšší soud již nejednou podotkl, že chce Dalíka potrestat podle starších ustanovení zákona vzhledem k příznivějším podmínkám. Nicméně vrchní soud jej přesto odsoudil podle nového znění zákona, a navíc mu trest o jeden rok zpřísnil.

Jeho advokáti kladou důraz na svědecké výpovědi, které potvrzují a naznačují hloubku jejich vzájemného vztahu. Součástí je výpověď tehdejšího náměstka na Ministerstvu obrany, Jaroslava Kopřivy, který prohlásil, že si Topolánek Dalíka vodil i na jednání na ministerstvu. V dovolání se píše rovněž o svědectví dvou žen, první manželky Topolánka Pavly a jeho ex vládní mluvčí Jany Bartošové.

Samotný Topolánek se ovšem už v minulosti nechal slyšet, že Dalíkův vliv na svoji osobu nehodlá přeceňovat. U soudu řekl, že sám Dalík často konstatoval, že jeho rady nebere moc vážně a rozhoduje se individuálně. Topolánek si drží značný odstup od této kauzy s dovoláním, zejména v období, kdy se zaměřuje na svou prezidentskou kampaň. Na závěr rozhovoru uvedl, že s Dalíkem už dlouho nemluvil a žádné vazby neobnovil. Kauzu považuje za hlubokou minulost, ačkoli připustil, že pro Dalíka musí být celá situace velmi nepříjemná.