Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Zeman poskytl rozhovoru časopisu Playboy, tématem byla politika

Populární erotický magazín Playboy požádal prezidenta Miloše Zemana o rozhovor a Zeman jejich přání vyhověl. Nemluvil ale o nahotinkách, jak by možná někdo očekával, ale o politice. V časopise současně vyšel i rozhovor s dalším prezidentským kandidátem Michalem Horáčkem. Magazín rozhovory avizoval titulkem „Drsní hráči exkluzivně v Playboyi“. Zeman se rozpovídal jak o současné, tak dřívější politice.

První dotaz redaktora směřoval na výsledky parlamentních voleb. Zeman poukázal na to, že prosazování požadavků vítěze voleb je samozřejmostí, ba dokonce povinností, protože právě vítěz k tomu má největší mandát ze všech. „Ti, kdo prohráli volby, se nejsou schopni vyrovnat s porážkou a neúspěšně bojují s vlastní frustrací. V první řadě mám na mysli ČSSD, ale také TOP 09,“ osvětlil řeči o konci demokracie z úst opozičních stran.

Prezident mluvil i o ochraně malých politických stran a výhodách většinového volebního systému. Podle Zemana je pro malé strany nejlepší ochranou to, že se stanou stranami velkými. „Za svou malost by se měli stydět, ne na ni ukřivděně poukazovat,“ řekl Zeman a připomněl svou ČSSD, které v devadesátých letech stačilo šest let, aby se ze sedmi procent stala vítězem voleb. „Ale funguje to i opačně, neboť díky svému neschopnému vedení je dnes ČSSD na oněch sedmi procentech z roku 1992,“ dodal.

S redaktorem hovořili i o snu Václava Havla o nepolitické politice. Ta podle Zemana neexistuje, tak jako neexistuje nechirurgická chirurgie. „Politika je profese jako každá jiná, a pokud na nejvyšší politickou funkci nekandidují politici, je to podle mého názoru chyba. Proto jsem uvítal kandidaturu bývalého premiéra Mirka Topolánka,“ uzavřel otázku Zeman.

Ohledně své konkurence v boji o Hrad Zeman vyjádřil respekt k výsledkům voleb: „Mohu vás ubezpečit o tom, že v případě neúspěchu budu považovat svého nástupce, stejně tak jako tomu bylo i v případě Václava Havla a Václava Klause, za svého prezidenta“. Podobně se vyjádřil i Michal Horáček, který řekl, že i když se se Zemanem neztotožňuje snad v ničem, považuje jej za svého prezidenta, protože ctí vítěze voleb a prezidentský úřad. Na závěr Miloš Zeman časopisu Playboy slíbil, že pokud se stane prezidentem i v dalším volebním období, poskytne časopisu další rozhovor.