Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zvukař, který byl zadržen při Zemanově mítinku podal žalobu na policii

Incident, který se odehrál během shromáždění prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou bude mít soudní dohru. Při setkání s občany na lipnickém náměstí několik desítek lidí vyjádřilo svůj protest vůči prezidentovi prostřednictvím červených karet a zvukař Jaroslav Hensl pustil z okna v prvním patře skladbu Modlitba pro Martu od Marty Kubišové. Přímo v domě pak proti němu zakročili policisté, donutili jej hudbu vypnout a odvezli ho na policejní služebnu, kde Hensl strávil několik hodin.

Policie následně Henslovo jednání vyhodnotila jako přestupek proti právu shromažďovacímu a případ předala k dořešení správnímu orgánu. Ve správním řízení zvukaři hrozí pokuta až 15 tisíc korun, ve věci ale zatím nebylo rozhodnuto. Prezidentský kandidát Michal Horáček se nabídl, že případnou pokutu za Hensla v plné výši uhradí.

Podle Hensla byl ale zásah policistů nepřiměřený a rozhodl se bránit. „Pořád si myslím, že jsem tento přestupek nespáchal. Domnívám se také, že zásah proti mé osobě byl v té době přemrštěný. Policii jsme přesně řekli, co tam budeme dělat, přesto mne komando odvedlo na služebnu, nic takového přitom dělat nemuseli. Zásah byl podle mne nepřiměřený,“ uvedl zvukař. Postup policistů už prověřovalo policejní prezidium, podle kterého byl zásah v pořádku.

S tímto závěrem se ovšem Hensl nespokojil a domáhá se zadostiučinění soudní cestou. „Podali jsme v těchto v dnech žalobu ke Krajskému soudu v Ostravě. Žaloba je podána na dva subjekty: žalujeme Policii ČR a ministerstvo vnitra, neboť dodnes nevíme, kdo zásah provedl. Žaloba je podána na ochranu před nezákonným zásahem,“ uvedl Hensl. Případem se aktuálně zabývá také ombudsmanka Anna Šabatová, na kterou se s žádostí o pomoc obrátili organizátoři protestu.