Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Podpisy na více kandidátních listinách bude po Nejvyšším správním soudu řešit i Ústavní soud

Nejvyšší správní soud (NSS) v polovině prosince z formálních důvodů odmítl podnět neúspěšné kandidátky na prezidentskou funkci Terezie Holovské na zrušení kandidatury pěti kandidátů, které částečně nominovali stejní poslanci a senátoři. Důvodem odmítnutí podnětu bylo podle Holovské to, že se u soudu sama nedomáhala vlastní registrace pro prezidentskou volbu. Dnes na svém webu Ústavní soud oznámil, že obdržel ústavní stížnost, pomocí které se chce Holovská domoci zrušení usnesení  NSS.

Nejvyšší správní soud nicméně ve svém prosincovém usnesení zkritizoval ministerstvo vnitra za nesprávný právní názor a konstatoval, že každý poslanec či senátor může napříště podpořit jen jednoho kandidáta.

Soudce Nejvsššího správního soudu Josef Baxa poukázal na letitou ústavní praxi, kterou nenarušila ani změna systému volby prezidenta z nepřímé na přímou. Nikdy v novodobé české politice nenavrhoval jeden zákonodárce, případně jeden klub nebo strana, více kandidátů na prezidenta. Kdyby neexistovaly žádné limity pro podpisy, mohli by zákonodárci v překrývajících se skupinách vyslat do boje o Hrad obrovské množství kandidátů.

Mirek Topolánek, Marek Hilšer, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Petr Hannig tak zatím zůstávají řádně zaregistrovaní, přestože někteří zákonodárci podpořili dva, anebo dokonce tři z nich. Nikdo z těch, kdo k tomu měli pravomoc, totiž registraci kandidátů řádně a včas nenapadl.