Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na prezidentské volby si už lidé vsadili přes 70 milionů korun

Sázkové kanceláře v Česku mají otevřené kurzové sázky na příštího prezidenta už více než rok. Za tu dobu sázející vložili do svých tipů již více než 70 milionů korun a kanceláře očekávají, že toto číslo se do voleb ještě zdvojnásobí. Kurzy se neustále vyvíjí a mění podle aktuální volební situace, nejméně rády by sázkové kanceláře na Hradě viděly Mirka Topolánka.

U Topolánka byl zpočátku podle dostupných informací kurz 60 : 1, neboť nikdo ani náznakem neočekával jeho návrat do vysoké politiky, sázka byla vypsána spíše pro pobavení sázejících. Po ohlášení jeho kandidatury šel jeho kurz prudce dolů.

Hlavní tvůrce sázek u společnosti Tipsport Pavol Boško k tomu uvedl: “Zaznamenali jsme doslova boom, podobně jako když je máslo v akci. Lidé na něj začali houfně sázet.” Jeho slova potvrdil i Michal Hanák z Fortuny:  “Pět minut poté, co oznámil kandidaturu, začaly lítat sázky za statisíce.”

Při vítězství Topolánka by ale přesto kanceláře prodělaly miliony. I když rychle snížily kurz, mezitím nabraly statisícové sázky v kurzu 200 : 1 až 60 : 1. Tipsport by nevydělal ani na vítězství Jiřího Drahoše − kvůli několika 10tisícovým sázkám v kurzu 200 : 1.

Dlouhodobě je největším favoritem současný prezident Miloš Zeman. Jeho aktuální kurz je 1,6 : 1 u Tipsportu a 1,61 : 1 u Fortuny. Vsazená tisícikoruna tak vydělá 600 korun. A i pořadí na dalších místech je u obou kanceláří stejné. Drahoš má kurz 3,5, respektive 3,52 : 1 a Horáček 10, respektive 10,5 : 1. Bookmakeři ale upozorňují, že se ještě může hodně změnit jako před pěti lety, kdy byl dlouho hlavním favoritem Jan Fischer s kurzem okolo 1,5 : 1. Nakonec vyhořel v debatách a nepřešel přes první kolo.

Obě sázkové kanceláře ale přiznaly, že ve společenských sázkách (oproti sportovním) spíše vítězí sázející. Proč tedy vypisují sázky i na volbu prezidenta? “Děláme je, protože to lidi láká. Společenské sázky přinesou nové klienty. Hlavně ty, které by ten sport nenalákal,” uvedl Michal Hanák ze společnost Fortuna.