Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hrad utratil o 84 milionů korun více, než stanovil původní rozpočet.

Na webových stránkách Hradu byla zveřejněná celková suma výdajů za rok 2017. Informaci zpřístupnila Kancelář prezidenta republiky. Čeští občané se tak dozvěděli, že Kancelář překročila předpokládaný rozpočet o 84 milionů korun, a vyšplhala se tak na částku více než 522 milionů korun. Přičemž původní rozpočet kalkuloval pouze se sumou 438 milionů korun. Návrh na rok 2017 činí více než 475 milionů korun, což je ve srovnání s letošním rokem nárůst přes 38 milionů korun.

Za posledních desetiletí jde o největší částku, která padla na výdaje. Více peněz bylo investováno, například, do provozu Pražského hradu a zámku Lány. Další finance spolkly výdaje na lesní hospodářství nebo platy zaměstnanců, kterým stát přidal více než 10 milionů korun navíc.

Hrad překročil očekávané výdaje ve všech oblastech. Za posledních 10 let Kancelář prezidenta republiky spotřebovala nejmenší částku peněz v roce 2012, kdy hospodařila s pouhými 334, 2 miliony korun. Od tohoto roku docházelo k neustálému zvyšování, které trvá dodnes. Hradu se ovšem podařilo utratit slušné peníze i v roce 2007, kdy se celkové výdaje vyšplhaly na více než 456 milionů korun.