Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Pět let od Klausovy amnestie je třetina propuštěných zpátky ve vězení

Bývalý prezident ČR Václav Klaus na konci svého funkčního období v roce 2013 postupně osvobodil 6500 trestanců, když vyhlásil amnestii. Dokonce došlo na zavírání některých věznic kvůli nenaplněné kapacitě. V současnosti se ale situace otočila a věznice opět praskají ve švech. K dnešku je v nich téměř 22 tisíc lidí.

Před pěti lety se na svobodu dostalo skoro 30 procent odsouzených. Podle generálního ředitele vězeňské služby Petra Dohnala jim amnestie přinesla obrovskou pomoc z důvodu výrazného přeplnění. Zároveň uvedl, že nikdo neočekával tak rychlé zpětné naplnění. Mezi vrácenými trestanci je i třetina amnestovaných, jinými slovy se do věznic vrátilo více než 2 tisíce osob z celkových 6,5 tisíce propuštěných na amnestii.

Klausovo rozhodnutí bylo úzce spjato s výročím vzniku samostatné České republiky. Zmiňovaná amnestie tak vstoupila v platnost 2. ledna. Tento krok vyvolal řadu souhlasných i nesouhlasných reakcí. Někteří senátoři na Klause dokonce podali ústavní žalobu za velezradu. Ústavní soud však řízení zastavil s tím, že Klausův prezidentský mandát skončil těsně po podání žaloby.

Zaměstnanec ministerstva spravedlnosti Jakub Říman zveřejnil další čísla. Konstatoval, že část propuštěných se dostala na svobodu na amnestii s podmínkou. Jednalo se o lidi, kteří byli odsouzeni nejvýše na dva roky, a kteří nespáchali závažný trestný čin. Celá třetina z nich podmínku porušila. Celkový počet amnestijních spisů v evidenci ústavněprávního oddělení ministerstva spravedlnosti činí 2494, z toho 790 lidí k prosinci podmínku porušilo.