Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Vztahy mezi Kim Čong-unem a Trumpem se opět vyostřily. Americký prezident označil Severní Koreu za vysátou a vyhladovělou zemi.

Americký prezident Donald Trump, který je známý svými kontroverzními názory po celém světě, je v novém roce 2018 plný očekávání. Před svým soukromým klubem na Floridě se médiím svěřil, že rok 2018 bude „úžasný a fantastický.“

Při pohledu na zásadní kroky z roku 2017 si Trump značně pochvaloval daňovou reformu a rovněž možnost těžby ropy a plynu v Arktické národní přírodní rezervaci. Nejvíce hrdý je na zrušení povinného zdravotního pojištění.

Trumpovo jméno se v současné době nejvíce skloňuje ve spojitosti s vůdcem v Severní Koreji Kim Čong-unem. Vzájemný vztah vládců obou zemí je dlouhodobě napjatý. Kim Čong-un se nechal slyšet, že na jeho stole leží ovladač jaderných zbraní, který je připraven použít, ocitne-li se jeho země v ohrožení. Zdůraznil, že se v dostřelu severokorejských raket nachází celá Amerika. Také navrhnul zvýšení výroby mezikontinentálních raket a jaderných hlavic.

Šéf Bílého domu dlouho neváhal s odpovědí, kterou sdílel na svém účtu na sociální síti Twitter, kam doslova napsal: „Mohl by mu někdo z jeho vysáté a vyhladovělé země laskavě oznámit, že i já mám jaderné tlačítko, ale je mnohem větší a mocnější než to jeho, a na rozdíl od jeho funguje!“

Paradoxní je momentální postoj Kim Čong-una k USA a Jižní Koreji. Zatímco ke Spojeným Státům zachovává tradiční radikální postoj, k sousední Jižní Koreji se chová vstřícně, když jí nabídl zlepšení vztahů a jednání ohledně účasti severokorejských sportovců na zimní olympiádě v únoru.

Americké ministerstvo zahraničí se na Kimův výrok dívá s přivřenýmaa očima. Tisková mluvčí Heather Nauertová konstatovala, že se tím severokorejský vůdce snaží rozdělit Ameriku a Jižní Koreu, kteří patří mezi tradiční spojence. Ve svém prohlášení Nauertová zdůraznila, že k takovému kroku nedojde.