Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Kandidát na prezidenta Marek Hilšer označil Adama B. Bartoše za antisemitu

Tiskový mluvčí současného prezidenta Zemana Jiří Ovčáček se střetl s prezidentským kandidátem Michalem Horáčkem v jedné z debat na stanici TV Barrandov. Ovčáčka produkce do debaty pozvala jako zástupce Miloše Zemana, který se předvolebních diskusí odmítá účastnit. Další uchazeči o místo na Hradě Jiří Drahoš a Mirek Topolánek z toho důvodu svou účast odmítli.

Televize proto přišla s novým formátem debaty – tentokrát se jí měli účastnit právě jen mluvčí jednotlivých kandidátů. Marek Hilšer ale odmítl svého mluvčího do debaty vyslat kvůli Adamu B. Bartošovi, kterého si jako zástupce vybral kandidát Petr Hannig. Na svém účtu na sociální síti Twitter napsal, že nápad sice dobrý, ale s antisemitou nemá smysl sedět u jednoho stolu, natož diskutovat.

Adam B. Bartoš je český aktivista, politik, spisovatel a novinář se značně antisemitskými názory. Před čtyřmi lety se v lednu stal předsedou politické strany NE Bruselu-Národní demokracie.

Šéf Rozumných Hannig se nechal slyšet, že by Bartoše na Hradě v případě zvolení prezidentem zaměstnal. Považuje jej za šikovného pracovníka se znalostní elektronických médií. O jeho minulosti, ve které hojně popíral existenci plynových komor, nechtěl diskutovat.

V roce 2015 Bartoš spolu s bývalým místopředsedou Národní demokracie Ladislavem Zemánkem umístili na hrobě Anežky Hrůzové, jejíž násilná smrt v roce 1899 vyvolala v Čechách protižidovské nálady ceduli s nápisem „Její smrt český národ semkla a s naléhavostí mu ukázala nutnost řešení židovské otázky. Ta nebyla doposud uspokojivě vyřešena.“ Jihlavský soud Bartošovu aktivitu ocenil ročním trestem odnětí svobody s podmíněným odkladem na dva roky. Bartoš proti rozsudku podal dovolání k Nejvyššímu soudu, který ale dnes jeho dovolání odmítl.

Bartoš chce celou kauzu hnát k Ústavnímu soudu. Připadá mu více než nevhodné, že nedostal vyjádření Nejvyššího soudu osobně ani on, ani jeho advokát, ale rozhodnutí bylo zveřejněno těsně před prezidentskými volbami. „Koukám, že si tady někdo pospíšil, aby to bylo ještě zatepla před prezidentskou volbou, když už Petr Hannig včera řekl, že by mne zaměstnal na Hradě. Ne, že by počkali, až to dostanu písemně já nebo můj právník – to se nehodí. No nic, tak půjdeme k Ústavnímu soudu…“, postěžoval si na Twitteru.