Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hradní kancléř Vratislav Mynář zveřejnil svůj majetek. Vlastní přes sto nemovitostí a miliony korun

Deník MF DNES informoval o tom, že se hradní kancléř Vratislav Mynář veřejně přiznal k hodnotě svého majetku. Celkem mu patří 125 pozemků, včetně historických domů v Praze a Brně. Je majitelem vily v pražských Strašnicích a domu na Jánském vršku u Pražského hradu v hodnotě 70 milionů korun. Také vlastní lyžařský areál v Osvětimanech.

Po pěti letech Mynář zveřejnil informaci o tom, že disponuje rovněž částkou 13,5 milionu korun na účtu a akciemi Pražské teplárenské a Unipetrolu. V dokumentu dále stojí, že je majitelem pěti firem, které v minulém roce pracovaly se ztrátou více než 15 milionů korun. Mynář jim ovšem nabídl pomocnou ruku, když jim půjčil přes 60 milionů korun.

Po pětiletém nátlaku se Mynář rozhodl jít s pravdou ven až na konci mandátu současného prezidenta Miloše Zemana. Již nesčetněkrát prohlásil, že v době nástupu do funkce na Hradě už vlastnil tento rozsáhlý majetek. Podnikal v oblasti nakládání s odpadem se dvěma partnery, jedním z nich byl Vladimír Pavlík. Posléze firmu prodali nadnárodní společnosti ve Francii.

Ne každý je obeznámený s Mynářovou minulostí. Na začátku své politické kariéry měl problém se získáním bezpečnostní prověrky od Národního bezpečnostního úřadu. Tehdy úřad žádal o nejpřísnější stupeň prověření, ten ovšem jeho žádosti nevyhověl. I přes tento nedostatek jej prezident Zeman jmenoval do vysoké funkce hradního kancléře.

V současnosti Mynář představuje majoritní postavu ve volební kampani Miloše Zemana. Ten ale tvrdí, že žádnou kampaň nevede. Proto zůstává záhadou, kdo je sponzorem všech aktivit zapojených do Zemanovy „nekampaně“, která zahrnuje billboardy a plakáty s heslem „Zeman znovu“.