Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Putin na svou volební kampaň vybral 400 milionů rublů za deset dní

Stejně jako Česká republika, i Rusko bude tento rok vybírat nového prezidenta. První kolo ruských prezidentských voleb se uskuteční 18. března 2018, případné druhé kolo o tři týdny později. Podmínkou pro kandidaturu je předložení podpisů 2 milionů občanů. Ruská volební komise oznámila schválení celkem 13 kandidátů, mezi kterými se bude dosavadní prezident Vladimir Putin ucházet o své znovuzvolení.

Putin, který v současnosti vykonává svůj třetí prezidentský mandát bude v nadcházejících volbách kandidovat jako nezávislý. Vládní strana Jednotné Rusko na svém prosincovém sjezdu nicméně jeho kandidaturu podpořila.

Podobně jako v ČR jsou i v Rusku stanoveny zákonné limity rozpočtů pro volební kampaň, které činí 400 milionů rublů (zhruba 150 milionů korun). Na volebním kontu Vladimira Putina se maximální povolená částka nashromáždila během pouhých deseti dnů. Žádné další peníze už tak na účet přibýt nemohou. Na volební fond mohou podle ruských zákonů přispívat právnické i fyzické osoby.

Co se týče prostředků na kampaň, druhým v pořadí je s 200 milióny rublů šéf ruských nacionalistů Vladimir Žirinovskij a na třetím místě s 20 milióny podnikatel a předseda organizace Podnikatelské Rusko Boris Titov. Na rozdíl od Česka je mezi uchazeči o prezidentské křeslo i žena – televizní moderátorka a novinářka Xenija Sobčaková.

Záměr kandidovat na prezidenta měl i poměrně známý protikorupční aktivista Alexej Navalnyj, centrální volební komise jej ale nakonec odmítla registrovat, neboť byl pravomocně odsouzen za zpronevěru v podniku Kirovles. Navalnyj ale proces považuje za politicky motivovaný, podobné podezření vyjádřil i tehdejší velvyslanec USA v Rusku a pochybnosti vyjádřila i řada představitelů evropských zemí. Navalnyj v reakci na znemožnění kandidovat vyhlásil „stávku voličů“.