Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Horáček by jmenoval kancléřem Michala Bláhu, autora služby Hlídač státu

Michal Horáček dnes oznámil, že v případě svého zvolení do funkce prezidenta by svým kancléřem jmenoval IT experta Michala Bláhu. Horáček dále poznamenal, že jako kandidát chce být transparentní a zveřejnil o sobě vše, co zveřejnit šlo. „A mnohokrát jsem řekl, že jaká byla má kampaň, takový by byl i výkon prezidentské funkce. Proto bych funkcí kancléře pověřil jednoho ze členů svého poradenského sboru pana Michala Bláhu,“ dodal.

Michal Bláha v roce 1997 založil vyhledávač Atlas.cz, který o jedenáct let později přenechal investorům. V oblasti IT ale zůstal, investuje do inovativních projektů a technologií. Je znám jako bojovník za transparentnost státní správy. V roce 2016 vytvořil aplikaci Hlídač státu, která se díky tzv. otevřeným datům zabývá kontrolou politických stran, vazbami politických stran na osobní a firemní sponzory a také analýzou příjmu sponzorů ze státních zakázek. Hlídač státu získal cenu v anketě Křišťálová lupa jako nejlepší veřejně prospěšný projekt roku 2016.

Bláha potvrdil, že by Horáčkovu nabídku na post kancléře přijal. Pražský hrad je podle Bláhy nejen turistickou atrakcí, ale současně i národním symbolem. Nastínil i hlavní cíle při správě Hradu: „..otevření a víceméně přiblížení Hradu lidem. Znormalizovat ho z toho nenormálního stavu, který je dneska. To je úloha kancléře, který je, já to někdy nazývám, provozním Hradu. Nechceme z toho mít zakletý zámek, jakým je dnes.“

Dále Bláha zdůraznil, že bezpečnostní kontroly na Hradě by stejně jako Horáček zrušil. „Otevřenost by tam měla být a mně nepřijde, že by se Hrad za poslední pět let otevřel. Spíš naopak. A ty argumenty na bezpečnost nepovažuji za příliš relevantní,“ řekl.

Ostatní kandidáti zatím své adepty na post kancléře nepředstavili, byť například Jiří Drahoš před několika dny představil tým třinácti expertů, který si v případě zvolení přivede s sebou na Hrad. Vratislav Kulhánek pouze prozradil, že jako kancléře by si „se zárukou vzal dámu“.