Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Babiš i Okamura veřejně prohlásili, že budou volit Miloše Zemana

Premiér Andrej Babiš se rozhodl v prezidentských volbách podpořit stávajícího prezidenta ČR Miloše Zemana. Podle něj Zeman představuje silnou osobnost. Hnutí ANO nemá připravené žádné oficiální vyjádření o tom, koho jako strana chtějí volit. Babiš se na tiskové konferenci o volbách na prezidenta rozpovídal sám za sebe. Určitě nechce svým voličům ani spolustraníkům diktovat, co by měli dělat, a koho by si měli vybrat do nejvyššího úřadu.

Babiš sice připustil, že Zeman vzbuzuje v mnoha lidech negativní pocity, přesto se ale na něm najdou cenné vlastnosti jako skutečnost, že nekrade a nežije z politiky. Dále se nebojí prezentovat veřejně své názory a stojí na straně podnikatelů. Zakladatel ANO zašel tak daleko, že Zemana označil za „jednu z nejvýznamnějších osobností od revoluce“. Domnívá se, že současné hlavě státu jsou národní zájmy vším, když veřejně přiznává názor na Brusel a kvóty. Kdysi mezi Babišem a Zemanem nepanovala dobrá atmosféra, jelikož mu premiér vyčítal polarizování společnosti. Nyní si myslí, že se prezident posunul o kus dopředu.

V minulosti byl Babiš několikrát nařčen, že má s prezidentem jakousi dohodu. Připustil, že byl nedávno osloven hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, se kterým se sešel, ale odmítá fakt, že by jednání mělo jakýkoli vliv na jeho rozhodování o budoucnosti země. Sám by o schůzku nikdy nepožádal z důvodu zachování určité hrdosti.

Je zajímavé, jak rychle může jeden člověk změnit názory, když se vezme v potaz fakt, že Babiš při minulých volbách zvolil raději Karla Schwarzenberga namísto Miloš Zemana. Ten podle něj představoval kapitalistického mafiána. Na svoji obhajobu Babiš řekl, že tehdy neměl veškeré informace.

Předseda STAN Petr Gazdík se ostře vyjádřil ohledně Babišova oznámení o volbě Zemana. Podle něj si vybral náruč ruských zájmů a východ místo západu. Vtipně situaci komentoval kandidát Marek Hilšer, který se nechal slyšet, že je více než zarážející, že Babiš podezřelý z krádeže tvrdí, že Zeman nekrade. Další Zemanův protikandidát Mirek Topolánek naznačil spojitosti mezi čtvrtečním Babišovým vyjádřením podpory pro Zemana a jeho středečním oznámením, že pro druhý pokus o sestavení vlády bude po premiérovi požadovat 101 hlasů.

Co se týče politických stran, šéf SPD Tomio Okamura oznámil, že také bude volit prezidenta Zemana. Podle něj hájí zájmy ČR a uznává přímou demokracii. Předseda KSČM Vojtěch Filip rovněž podpořil Zemana, i když nepřímo, a šéf Pirátů Ivan Bartoš prohlásil, že Zemana volit nebude, svůj hlas dá Marku Hilšerovi.