Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Sedm klíčníků dnes vyzvedne korunovační klenoty, budou vystaveny jen týden

Nejcennější poklad České republiky, královské korunovační klenoty, budou od zítřka zdarma k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu. Korunovační klenoty jsou vystavovány pouze při výjimečných příležitostech, naposledy je mohli lidé spatřit v květnu 2016 během oslav 700. výročí narození českého krále a římského císaře Karla IV.

Součástí korunovačních klenotů je svatováclavská koruna, královské žezlo, královské jablko a korunovační plášť s hermelínovými doplňky. Korunu nechal v roce 1346 zhotovit Karel IV. pro svou korunovaci českým králem. K souboru patří i kožená pouzdra a poduška pod korunu. Později se k těmto předmětům přidal i korunovační kříž a korunovační meč. Klenoty jsou uloženy v Korunní komoře chrámu sv. Víta v Praze pod sedmi zámky. Klíče od nich drží sedm nejvyšších představitelů státu – prezident, premiér, předseda Senátu, předseda Poslanecké sněmovny, kardinál, primátor Prahy a děkan Metropolitní kapituly.

Letos budou klenoty vystaveny od 16. do 23. ledna u příležitosti oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. výročí založení České republiky. Oproti minulosti se bude moci veřejnost na národní poklad podívat v nové bezpečnostní vitríně, bude tak možné si klenoty prohlédnout ze všech stran. K vidění bude i zbroj svatého Václava a prezidentův klíč od Korunní komory.

Zatímco pro prezidenta Miloše Zemana to může být naposledy, co Korunní komoru odemyká, Andrej Babiš jako premiér a Radek Vondráček jako předseda Sněmovny dnes absolvují svou premiéru.

Pro Zemana je vzhledem k načasování před druhým kolem voleb důležité, aby byl při odemykání ve formě. V roce 2013 totiž jeho trhavá chůze, vrávorání a občasné opírání o zeď vyvolalo diskuse, jestli nebyl prezident při vyzdvihávání českého pokladu opilý. Spekulacím nahrávalo i to, že Zeman se předtím účastnil oslav konce druhé světové války na ruské ambasádě.

„Za indispozici mohlo velké množství pracovních schůzek, pietních aktů a státnických akcí. V posledních dnech se u pana prezidenta objevila lehká viróza, můžu ubezpečit, že o žádné závažné problémy se nejednalo,“ hájila prezidenta jeho mluvčí Hana Burianová. Tehdejší držitelka jednoho z klíčů Miroslava Němcová (v té době předsedkyně Poslanecké sněmovny) ale popsala celou situaci jinak. „Mohl vrávorat z jiných důvodů, ale poznala jsem to proto, protože jsem byla těsně vedle něj, a z toho dechu cítíte, jestli má virózu, nebo je tam jiný důvod,“ řekla Němcová.

Tentokrát by ale prezident Zeman žádnou „virózou“ trpět neměl. „Jsem stále mladý, plný sil a plný energie,“ prohlásil Miloš Zeman po prvním kole voleb. Slavnostní odemykání komory proběhne dnes ve 14 hodin.