Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zemanovým sponzorům nevadí, že jejich peníze půjdou na Klokánky

Volební kampaň před prvním kolem prezidentských voleb vyšla současného prezidenta Miloše Zemana podle údajů z jeho volebního webu na téměř 17 milionů korun. Tato částka je ovšem souhrnem tzv. nepeněžitých bezúplatných plnění, což znamená, že služby nebo výhody v této hodnotě poskytla ve prospěch kandidáta třetí osoba. I taková plnění je totiž podle zákona nutné započítat do volebního limitu.

Většinu reklamy za něj touto cestou zaplatila Strana práv občanů, spolek Přátelé Miloše Zemana nebo reklamní agentura Euro-Agency. Pokud kandidát tato plnění zahrne do vyúčtování, je podle zákona vše v pořádku. „Pan prezident vyslovil souhlas s touto aktivitou. Veškeré náklady, které souvisejí s touto záležitostí, budou zaneseny do účetnictví volební kampaně,“ uvedl už dříve prezidentův mluvčí.

Kromě toho se obhajujícímu prezidentovi Miloši Zemanovi podařilo na jeho transparentním volebním účtu nashromáždit zhruba 4,5 milionu korun. Mezi největší dary patří dva miliony od firmy DAKO-CZ z holdingu Czechoslovak Group nebo milion od firmy Composite Components. Dalších 900 tisíc obdržel Zeman od advokáta Jana Nekoly.

Prezidentští kandidáti musí podle zákona věnovat finance, které jim zůstaly z kampaně, na dobročinné účely. Miloš Zeman se rozhodl, že částkou přesahující čtyři miliony korun opět pomůže zařízením pro opuštěné a týrané děti Klokánek. „Přesně v souladu se zákonem, podle kterého se kandidát sám může rozhodnout, kam tyto peníze vloží, za předpokladu, že to bude charitativní účel,“ uvedl Zeman ve čtvrtek v televizním rozhovoru.

Nikomu ze sponzorů takové využití nevadí, ostatně s takovou eventualitou museli počítat od začátku. „Vidím to velmi pozitivně. Podpořil jsem v každém případě dobrou věc,“ reagoval advokát Nekola. Podobně se vyjádřil i mluvčí skupiny Czechoslovak Group Andrej Čírtek: “Náš dar nemá žádné účelové určení, způsob jeho využití závisí na panu prezidentovi.“ Rektorka soukromé vysoké školy v Praze Bohuslava Šenkýřová, která Zemanovi poslala 50 tisíc korun s jejich využitím také souhlasí: „Absolutně to není žádný problém. Vždyť to, že pan prezident nepotřebuje peníze z účtu na volební kampaň a že podporuje Klokánky, to se ví dávno. Sama jsem Klokánky v minulosti podpořila,“ sdělila rektorka.

Miloš Zeman se zbytkem peněz z volebního účtu naložil stejně i předchozí prezidentské volby, tehdy mu ale zbylo méně – Klokánkům v roce 2013 poslal necelých 35 tisíc korun.