Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Moravec odmítl moderovat duel Zemana s Drahošem, nahradí jej Witowská

Předvolební debata Miloše Zemana a Jiřího Drahoše v České televizi je zatím jediná, kde potvrdili účast oba kandidáti. Duel se bude vysílat ve čtvrtek 25. ledna ve 20.00 hodin, přímým přenosem jej bude ze studia na Kavčích horách přenášet ČT1 i ČT24.

Oba soupeři se na diskusní střet chystají, Miloš Zeman si podle vyjádření jeho mluvčího v Lánech připravuje taktiku a „pečlivě studuje podkladové materiály“. Jiří Drahoš dnes řekl, že se připravuje a čeká, že v debatě přijdou i podpásové údery.

Všeobecně se předpokládalo, že moderovat zásadní volební debatu, která může rozhodnout o budoucím prezidentovi, bude zkušený moderátor Václav Moravec. Ten ale podle svých slov nechce být hromosvodem Zemanovy kritiky a nabídku České televize odmítl. „Generálního ředitele ČT jsem už v neděli informoval, že debatu moderovat nebudu,“ uvedl Moravec.

Duel finalistů prezidentské volby tak bude nakonec místo Moravce moderovat Světlana Witowská, která působí v pravidelném pořadu Interview ČT 24. Jméno oficiálně potvrdila i mluvčí ČT Karolína Blinková. Ředitel zpravodajství a sportu ČT Zděnek Šámal na twitteru vyzdvihl Witowské kvality: „Světlana je zkušená moderátorka, která dlouhodobě odvádí výborné výkony v rozhovorech s vrcholnými politiky.“ Witowská působí v médiích od 90. let, dříve pracovala například v televizi Prima nebo ČTK.

Debaty kandidátů chystá kromě České televize na neděli i televize Nova, na pondělí TV Barrandov a v úterý Prima. Miloš Zeman potvrdil účast ve všech z nich, Jiří Drahoš zatím stále trvá na účasti jen ve dvou debatách.