Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Kim Čong-un na olympiádu v Jižní Koreji pošle 230 roztleskávaček

Zimní olympijské hry, které se budou konat v Pchjongčchangu v Jižní Koreji, okoření skupina 230 roztleskávaček vyslaných Severní Koreou. Agentura DPA oznámila, že k tomuto rozhodnutí dospěly obě Koreje během diskuzí o spolupráci na olympiádě. Dalším tématem k rozhovorům jsou náklady za účast Severní Koreje na olympijských hrách a choreografie nástupu při slavnostním zahájení.

Již v minulosti severokorejské roztleskávačky potěšily svou přítomností sportovce v Jižní Koreji na řadě sportovních soutěží. Například, v roce 2002 dorazilo na 300 roztleskávaček z KLDR do Pusanu v Jižní Koreji, nebo do Tega o rok později, kde se konala letní univerziáda.

V roce 2005 byla členkou týmu roztleskávaček z KLDR i manželka diktátora Kim Čong-una, Ri Sol-ču, která tančila na atletickém šampionátu ve městě Inčchon ležící v Jižní Koreji. Informaci zveřejnil severokorejský poslanec.

Už dříve KLDR přišla s tím, že na olympiádu pojede delegace se sportovci, roztleskávačkami, umělci a vysokými činiteli s novináři. Do Jižní Koreje zavítá rovněž 140členný orchestr, který bude doprovázet sportovce na zimních olympijských hrách v únoru. Jižní Korea bude hostit také paralympijské hry konající se od 9. do 18. března 2018, jak uvedlo ministerstvo pro sjednocení.