Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Čínsky právník Jü Wen-šeng byl za kritiku režimu zadržen před zraky vlastního dítěte

Minulý pátek v Číně zatkla policie čínského právníka Jü Wen-šenga za otevřenou kritiku prezidenta Ťin-pchinga, když doprovázel své dítě do školy.

Jü Wen-šeng se ve své kariéře zaměřuje zejména na obhajobu lidských práv. Dosud se nezdráhal vyjadřovat své názory ohledně čínského prezidenta a také vládnoucí čínské komunistické strany veřejně. Nejvíce se mu nelíbí jejich tažení proti právníkům a aktivistům v oblasti lidských práv. Podle dostupných informací bylo díky těmto drastickým krokům vlády zadrženo několik desítek lidí.

Jü Wen-šeng se aktivně zapojoval do různých významných případů zasahujících do politické sféry. Mezi jeho známé případy patří obhajoba populární právničky Wang Jü, která byla vzata do vazby v létě roku 2016. Jeho úsilí bojovat proti čínské vládě trvá již delší dobu, v minulosti se ji dokonce snažil zažalovat za pasivitu při ochraně občanů před znečištěním ovzduší. Veřejnosti je známý rovněž kauzou z roku 2014, kdy hájil ty občany, kteří podporovali prodemokratické demonstrace v Hongkongu. Sám Jü Wen-šeng uvedl, že byl následně vězněn a mučen po dobu tří měsíců.

Kauza s jeho zadržením proběhla velmi rychle. Již v pondělí mu úřady zabavily licenci se slovy, že není zaměstnán v žádné registrované firmě. V rozhovoru pro agenturu Reuters se Jü Wen-šeng svěřil s tím, že se jedná o pomstu za otevřený dopis, který byl adresovaný „totalitní“ vládě prezidenta Si Ťin-pchinga. Jen o pár dní později napsal další dopis, ve kterém žádal úřady v Číně o spravedlivější volby s cílem omezit moc armády a smazat preambule, které nahrávají do karet komunistické straně. Následky na sebe nenechaly dlouho čekat. V pátek si pro něj přijela policie ve čtyřech policejních autech. Právníkova manželka Sü uvedla, že jej odvedli do vazby před zraky jejich dítěte.  Dodala, že byl zadržen bez jakéhokoli dokumentu, který by doložil, jakého zločinu se měl údajně dopustit. Dokonce ani ona jako jeho právoplatná manželka netuší, kde se její muž momentálně nachází.