Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Hnutí ANO vyzvalo své členy a příznivce k volbě Miloše Zemana

Hned začátek týdne přináší zajímavosti. Hnutí ANO vyzvalo své členy, voliče a příznivce, aby ve druhém kole prezidentských voleb podpořili současného prezidenta ČR Miloše Zemana. Podle ANO je Zeman zkušeným politikem, který si pevně stojí za svými názory. Novinku oznámil šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek po společném jednání stranického výboru.

Faltýnek uvedl, že výbor strany tímto žádá všechny občany a sympatizanty, aby tento víkend přišli volit a dali hlas Zemanovi. ANO se jednoznačně shoduje v určitých názorech se Zemanem, jako například s bojem proti ilegální migraci.

Přitom v prvním kole k žádnému usnesení nedošlo. Z hnutí promluvil pouze jeho zakladatel Andrej Babiš, který mluvil o volbě Zemana. Naopak někteří straníci dali hlas protikandidátovi prezidenta Jiřímu Drahošovi. Europoslanci Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Petr Ježek a primátor Ostravy Tomáš Macura (všichni ANO) prohlásili, že svůj hlas současnému prezidentovi určitě nedají.

Babišova menšinová vláda minulý týden nezískala důvěru. Během tohoto týdne by měla současné hlavě státu předat demisi. I přes značný nátlak na Babišovu osobu a jeho jmenování premiérem Zeman opakovaně zdůrazňoval, že šéfa ANO pověří sestavením vlády i podruhé. Tentokrát si klade podmínku, a sice že mu Babiš musí doložit alespoň 101 zaručených hlasů poslanců, kteří novou vládu podpoří.