Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Premiér Babiš dostal od Zemana druhý pokus k sestavení vlády

Na Pražském hradě dnes předal premiér Andrej Babiš prezidentu Miloši Zemanovi demisi vlády. Ten demisi přijal a následně Babiše pověřil, aby sestavil druhou vládu. Prezident včera v předvolební diskusi na televizi Prima oznámil, že předsedu hnutí ANO jmenuje premiérem v průběhu února.

Zeman dříve avizoval, že pro druhý pokus bude po Babišovi požadovat, aby mu předložil podpisy 101 poslanců, kteří jeho vládu podpoří. Nyní ale prohlásil, že pokud nebude znovu zvolen prezidentem, kvůli omezenému času po Babišovi nakonec 101 podpisů požadovat nebude. Postup nazval „algoritmem podmíněných pokračování“. „Zde platí algoritmus podmíněných pokračování. Rád bych panu premiérovi poskytl veškerý nutný čas k tomu, aby získal podporu pro svoji vládu, to je těch 101 podpisů. Na druhé straně, a to je to podmíněné pokračování, nemohu samozřejmě vyloučit své nezvolení, a v takovém případě dodržím svůj slib a jmenuji pana Babiše premiérem v průběhu února. A protože to bude poměrně krátká doba na získání onoho potřebného počtu hlasů, nebudu na této podmínce trvat,“ vysvětlil na tiskové konferenci Zeman novinářům.

Vláda premiéra Andreje Babiše vydržela pět týdnů, svou demisi schválila minulý týden ve středu. Vláda tak reagovala na hlasování Sněmovny, ve kterém nedostala důvěru. Kabinet podpořili pouze poslanci hnutí ANO.

Během včerejší debaty se k otázce jmenování vlády vyjádřil i Zemanův soupeř v prezidentských volbách Jiří Drahoš. Řekl, že by v pozici prezidenta nedával žádné „bianco pokusy“ a příležitost sestavit vládu by dal vítězi voleb. Zároveň zdůraznil, že premiér není volená funkce, ale funkce jmenovaná. Jeho úvaha směřovala k myšlence, že „vítěz voleb nemá automaticky nárok na premiéra.“ „Nedovedu si představit, že by premiérem byl trestně stíhaný člověk,“ uzavřel Drahoš.

Podle Drahoše země potřebuje stabilní vládu s dostatečnou podporou ve Sněmovně, nikoli vládu bez důvěry. Dnešní postup prezidenta proto opět zkritizoval: „On bere Českou republiku tak trochu jako hračku. On říká, když budu zvolen, budu jednat takto, když nebudu zvolen, budu jednat takto. To by státník dělat neměl.“