Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Neúspěšný kandidát Jiří Hynek oznámil, že ve druhém kole podpoří Miloše Zemana

Předseda asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek byl jedním z kandidátů, kteří neprošli prvním kolem prezidentské volby. Po včerejším duelu na České televizi Hynek oznámil, že ve druhém kole podpoří stávajícího prezidenta Miloše Zemana.

Zatímco Jiřího Drahoše po prvním kole veřejně podpořili protikandidáti Michal Horáček, Marek Hilšer, Pavel Fischer, Mirek Topolánek a Vratislav Kulhánek, na Zemanovu stranu se přiklonil jenom Petr Hannig. Jiří Hynek tehdy řekl, že potřebuje čas na rozmyšlenou, komu vyjádří svou podporu pro druhé kolo volby.

Hynek se chtěl rozhodnout na základě odpovědí na otázky, které písemně zaslal oběma účastníkům druhého kola. Zemana se v dopise ptal, zda si po případné výhře ponechá v týmu kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého, zda je pro přijetí eura a pro reformu EU. Jiří Hynek se prezidenta zeptal i na to, jak by v případě předčasného ukončení svého mandátu zabránil tomu, aby veškerou moc ve státě nezískal Andrej Babiš.

U Jiřího Drahoše zajímala Hynka odpověď na otázku, jakou úlohu by měl po jeho případném zvolení kontroverzní spolupracovník Jakub Kleindienst. Hynek chtěl rovněž vědět, jaká by byla eventuální role kněze Tomáše Halíka nebo Petra Pitharta, kteří během kampaně vyjadřovali Drahošovi podporu. Součástí dopisu byly i otázky ohledně názoru na euro, EU či migraci.

Vzhledem k tomu, že na položené otázky Jiřímu Hynkovi odpověděl pouze stávající prezident, rozhodl se Hynek v druhém kole voleb podpořit Miloše Zemana.