Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Favoritem příští prezidentské volby je Václav Klaus ml., uvedla Fortuna

O uplynulém víkendu si čeští občané zvolili za prezidenta na dalších pět let Miloše Zemana. V prezidentských volbách porazil ve druhém kolem bývalého šéfa Akademie věd Jiřího Drahoše.

Zeman se na Hradě ještě nestačil ohřát, a už bookmakeři vypisují sázky na příští hlavu státu. Na seznamu s více než 40 jmény jsou politické i nepolitické osobnosti. Kupříkladu tvůrci sázek sázkové kanceláře Fortuna vypsali kurz 10:1 na Václava Klause mladšího, který o sobě tvrdí, že má dvě zásadní vlastnosti pro to, stát se příštím prezidentem: „Jsem slušný, jsem učitel, nejsem Miloš Zeman. Není divu, že jsem u bookmakerů favorit,“ sdělil serveru iDnes.cz Klaus.

Na seznamu jsou k vidění jména jako Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Michal Horáček nebo Marek Hilšer. Jedná se o neúspěšné kandidáty z prvního kola letošních voleb. Díky hvězdné práci moderátorky Světlany Witowské v rámci prezidentského duelu bookmakeři vypsali kurz i na ni, a to 25:1. Witowské se podařilo perfektně odmoderovat debatu mezi Zemanem a Drahoše den před druhým kolem voleb.

I přes velkou podporu, kterou Zemanovi vyjádřil premiér v demisi Andrej Babiš, už prý předseda ANO přemýšlí nad tím, kdo za těch pět let současného prezidenta vystřídá. Na jeho osobu byl přitom vypsán kurz 20:1, přičemž Babiš řekl, že vzhledem k tomu, že se nejedná o manažerskou funkci, zájem z jeho strany padá. Dokonce uvedl, že v příštích volbách hnutí ANO rozhodně nepřijde s vlastním kandidátem.

Překvapením pro některé může být předseda SPD Tomio Okamura se svými ambicemi na hlavu státu. Poprvé se o kandidatuře zmínil už v roce 2008, kdy sdělil, že by se chtěl stát prezidentem republiky zvoleným přímou volbou, která v té době nebyla ani uzákoněna. Poznámku o ucházení se o tuto funkci si neodpustil ani minulý rok s tím, že chce zejména prosadit program svého hnutí. V letošních volbách se ovšem postavil za Zemana, kterého mimo jiné podpořil i na tiskové konferenci těsně po Zemanově vítězství. Nyní se jen zajímá o svůj kurz, který je zatím 40:1.

Dalším člověkem, který se za pět let může objevit na seznamu kandidátů je majitel televize TV Barrandov Jaromír Soukup s kurzem 50:1, anebo nejlepší hokejista minulých let Jaromír Jágr, který se z americké NHL vrací domů. Kurz na jeho jméno se pohybuje momentálně na 68:1, což je shodou okolností číslo, které nosí na svém dresu.