Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Novým šéfem hradního protokolu se stal Vladimír Kruliš. Kdysi měl pletky se Zemanovou dcerou

Mluvčí znovuzvoleného prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček oznámil, že byl zvolen nový šéf protokolu Kanceláře prezidenta republiky, jímž se stal Vladimír Kruliš. Ve funkci nahradil Miroslava Sklenáře. Před ním na této pozici pracoval Jindřich Forejt, který po kokainové aféře v roce 2016 z funkce odešel, údajně ze zdravotních důvodů.

Vladimír Kruliš si sám prošel závažnými zdravotními nesnázemi. Minulý rok v květnu havaroval jako spolujezdec v policejním sportovním voze BMW i8 a utrpěl vážná zranění. Jízdu civilisty ve služebním voze policejního orgánu tehdy dovolil ředitel policie na Jižní Moravě Leoš Tržil. Případem se zabývala dokonce Generální inspekce bezpečnostních sborů. Inspekce ale nakonec došla k závěru, že se nejednalo o trestný čin.

Pro Sklenáře nebyla Kancelář prezidenta nic nového. Už kdysi pracoval na stejném postu pro zesnulého Václava Havla a Václava Klause. Média se před dvěma lety shodovala na tom, že se šéfem protokolu stal, aby nahradil Forejta, se kterým měl mít údajně osobní problémy. Sklenář se raději stáhnul, podal výpověď, a odešel do čínské firmy CEFC (China Energy Company Limited). Nikoho nepřekvapí, že má tato firma úzké vazby s Hradem, jelikož předseda jejího představenstva Jie Ťien-ming od roku 2015 působí jako Zemanův poradce.

Již od počátku se Sklenářovi nelíbila nařčení o tom, že Forejt snad odešel kvůli jeho osobě. Dušoval se, že jeho působení na Hradě bude pouze na určitou krátkou dobu. Ostatně výkonem funkce šéfa protokolu byl po odchodu pouze pověřen, do funkce oficiálně znovu jmenován nebyl. Protože jej na postu šéfa protokolu Hradu nahrazuje Kruliš, Sklenář odchází zpět na plný úvazek do pobočky zmiňované čínské firmy.

Kruliš má k prezidentovi poměrně blízký vztah už od doby, kdy se angažoval ve Straně práv občanů (SPO), jejímž zakladatelem je právě Zeman. Těsně na začátku Zemanova prezidentského mandátu před pěti lety média hojně psala o Krulišově vztahu s dcerou hlavy státu, Kateřinou Zemanovou.