Prezidenti ve světě

Aktuality o dění v zahraničí 

Americký prezident Donald Trump byl navržen na Nobelovu cenu míru, a to již třetí rok za sebou.

Podle norského listu Nettavisen byl americký prezident Donald Trump navržen na Nobelovu cenu míru. Pro některé je Trumpovo jméno na seznamu možná překvapením, jedná se ale již o třetí nominaci za sebou.

Ředitel Institutu pro výzkum míru (PRIO) z Norska Henrik Urdal tuto nominaci potvrdil. Trumpa údajně navrhnul jeden americký občan, konkrétní jméno ale říct nechtěl. Důvod k nominaci je stejný jako minulý rok. Prezident Spojených Států si dle dostupných informací nominaci vysloužil za mír dosažený svou ideologií, a rovněž za obnovu tajného systému zbraní ještě z doby prezidenta Reagana SDI-BHB, který umí zneškodnit jaderné zbraně pomocí tzv. neutralizace, neboli zničení jaderné rakety během letové fáze. O SDI-BHB se také píše v knize dvou amerických generálů Thomase McIlnerneyho a Paula E. Vallelyho.

Zkratka SDI představuje strategickou obrannou iniciativu, která je známější jako Reaganův program hvězdných válek. Jádrem programu je vytvořit funkční obranu proti jaderným raketám. Druhá část názvu, BHB, hovoří o tajné části systému, který je lokalizovaný v kosmu se schopností likvidace jaderných zbraní. Existence této části systému je ovšem pravidelně popírána a nebyla nikdy oficiálně potvrzena. Umisťovat jaderná zařízení v kosmu je totiž v rozporu s mezinárodními smlouvami o jaderném odzbrojení.

Mezi další osobnosti navržené na letošní Nobelovu cenu míru patří třeba Edward Snowden, bývalý pracovník americké NSA (Národní agentura pro bezpečnost), který z agentury vynesl důkazy o masivním americkém sledování vlastních občanů a cizích státníků a zveřejnil je. Dalšími nominanty jsou redakce ruského opozičního listu Novaja Gazeta nebo kurdští pešmergové, kteří v Iráku bojují proti Islámskému státu.

Navrhnout osobu nebo organizaci na Nobelovu cenu míru bylo možné do středy, do konce února může ještě své návrhy předkládat pět členů Nobelova výboru. Ceny se tradičně předávají v norském Oslu 10. prosince na výročí úmrtí Alfreda Nobela, vynálezce dynamitu.